Hrvatska zbog Italije gubi više od milijardu kuna

Autor: Bernard Ivezić , 10. siječanj 2013. u 22:01
Hrvatska negodovala zbog ometanja signala/PIX

Zbog nesređena stanja u Italiji u Hrvatskoj trpe mobilni operateri, TV kuće, OiV, korisnici i poduzetnici u Dalmaciji, Istri i Primorju.

Hrvatska zbog nereda u talijanskom radiofrekvencijskom prostoru trpi štete veće od milijardu kuna, dio investicija je zakočen, dio odgođen, a neke su tvrtke prisiljene na dodatna ulaganja zbog smetnji koje mobilnim operaterima i TV kućama stvaraju talijanski pandani, doznaje Poslovni dnevnik.

U Italiji procjenjuju da su im susjedi, ponajprije Hrvatska i Malta, diplomatskim pritiskom zakočili investicije u digitalnu didvidendu, od koje država očekuju 1,5 milijardi eura koncesijskih prihoda. Sada Italija ne može raspisati natječaj jer je svojim radijskim i TV kućama dopuštala da analogne signale koriste bez nadzora i po sistemu "tko prvi, njegovo".Hrvatski telekomunikacijski regulator Hakom ističe da zato cijelo naše gospodarstvo, a ujedno telekomi i mediji, trpe znatne izravne i neizravne štete. "Hrvatski građani duž obale zbog toga su u medijskoj blokadi, čime se narušava suverenitet Hrvatske. Narušeno je poslovanje Odašiljača i veza, čiji korisnici prelaze na satelit ili IPTV, kao i TV operatera, što utječe na stabilnost i održivost njihovih prihoda", kažu u Hakomu.Dodaju da Talijani time koče razvoj brzog interneta u Dalmaciji, Istri i Primorju.

"Tamo je odgođena uporaba digitalne dividende, odnosno investicije u mobilne mreže nove generacije", ističu u Hakomu.Uzmemo li u obzir da je Hrvatska od digitalne dividende uprihodila samo 300 milijuna kuna, i to sa zakašnjenjem, da mobilni operateri neće realizirati dio od nekoliko milijardi ulaganja u mreže nove generacije dok se to ne riješi, da poduzetnici na tim područjima nemaju kvalitetan brzi internet, što dovodi do manjih investicija, kao i da TV kuće gube dio prihoda od reklama, u branši se štete procjenjuju na više od milijardu kuna.Đuro Lubura, stručnjak za telekomunikacije, kaže da su Talijani u ovom slučaju politički nekorektni prema susjedima. "Sličan problem imamo s BiH i Srbijom, ali zbog toga jer je kod njih razvoj usporen. No, uz granice s Italijom, BiH i Srbijom sve do 2015. imat ćemo problema s radiofrekvencijama", zaključuje Lubura.

Komentirajte prvi

New Report

Close