Vladinom prijedlogu povećanja plaća dužnosnika Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) i Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) prethodilo je smanjenje plaća zaposlenih u tim službama i ustanovama, upozorava Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN).
Sindikat smatra da Vlada svojim prijedlogom zaposlene u tim službama dijeli na dobro plaćenu elitu i, kako se navodi u priopćenju SDLSN-a, "stoku sitnog zuba kojoj je oduzela materijalna prava i smanjila plaće".
Vlada je s prve ovogodišnje sjednice Saboru uputila tri zakona kojima se, među ostalim, povećava koeficijent za izračun plaća ravnateljima zavoda za zdravstveno i mirovinsko osiguranje te njihovim zamjenicima i pomoćnicima.
Dužnosnicima istog ranga postaju ravnatelji Zavoda za posredovanje pri zapošljavanju, Središnjeg registra osiguranika te Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU te njihovi zamjenici i pomoćnici. Status državnog dužnosnika daje se i predsjedniku Savjeta za nacionalne manjine.
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić obrazložio je da se povećanje plaća i usklađivanje statusa dužnosnika predlaže zbog značajne uloge ustanova kojima su na čelu i povećanog opsega poslova u predstojećim reformama i obvezama vezanim za ulazak Hrvatske u EU.
SDLSN smatra da je upravo Mrsić "zaslužan" za činjenicu da zaposleni u HZZ-u i mirovinskom osiguranju u kolektivnim ugovorima više nemaju dodatak za vjernost poslodavcu koji je iznosio maksimalnih 10 posto. Za rušenje plaća zaposlenika u agencijama pobrinula se upravna inspekcija Ministarstva uprave, dodaju u sindikatu te navode da je odmah potom uslijedila legalizacija bespravnih koeficijenata ravnatelja javnih službi ili njihovo povećanje kroz korekcije uredbe o koeficijentima u javnim službama ili zakona kojim se reguliraju plaće dužnosnika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ja mislim da je sada pitat bilo koga u Hrvatskoj nitko ne bi od srama priznao da je glasao za crvene kmere na proslim izborima. Samo zelim reci glasali ste,a sad strpljivo kusajte gonva.
Što se događa ..? Zašto Vlada to radi…..? O kakvim odgovornostima to govore,
sad kad su na konzumirali svoja radna mjesta, sklopili Ugovore o radu,
vidjeli raspon svojih obaveza ….?
To se ne smije dopustiti nikome! Nek otkažu jednostrano Ugovore o radu,
a dužnosnici – nek se vrate – svaki- odkud su došli iz svojih krajolika
širom RH…ako im se ne radi- za te novce…
Užasan bezobrazluk i nepošten odnos prema svojim dužnostima……
Uključite se u raspravu