Na isteku lanjske godine u Velikoj Plani otvorena je suvremena tvornica za proizvodnju složenih borbenih sustava. Riječ o transporterima tipa „Bov M-10, i „Bov M-11“ samohodnih artiljerskih oruđa „Nora B-52“, s nakanom da krene i proizvodnja transportera u suradnji s ruskim partnerima.
Poduzeće Jugoimport SDRP, u aranžmanu kojega je izgrađena tvornica, omogućilo je proizvodnju novog oruđa u kojega se polažu velike izvozne perspektive. Prema kazivanju Mlađana Dinkića ministra gospodarstva, vojna industrija predstavlja veliku izvoznu mogućnost Srbije.
Ministarstvo financija će zajedno sa Ministarstvom obrane, Vojskom Srbije i novom tvornicom SDPR napraviti plan kako bi se utvrdilo koliko Srbija može prodati vojne opreme u svijetu i kako da se što više zaposli domaće gospodarstvo.
Tvornica ima veliko značenje za srpsku metalnu industriju i elektrokompleks, jer će imati 30 kooperanata, koji će proizvoditi pojedine dijelove. Nova tvornica smatra se u tehnološkom pogledu najmodernijom u srpskoj vojnoj industriji. Na njezinoj proizvodnoj traci obavljat će se montaža i drugih vučnih i samohodnih artiljerskih i raketnih sustava, oklopnih borbenih vozila.
Iako je prilikom otvaranja tvornice ministar obrane Aleksandar Vučić, novoj tvornici dao značenje kako će omogućiti veće zapošljavanje, glavni cilj njezine izgradnje, obavljene uz suradnju ruskih stručnjaka, je da se poveća izvoz vojnog naoružanja.
Ministri Dinkić i Rasim Ljajić su već boravili u više arapskih i afričkih zemalja u kojima je pokazano zanimanje za oruđa, što će se proizvoditi u novoj tvornici.
Izgradnja tvornice predstavlja i proširenje suradnje s ruskom vojnom industrijom, kako na području proizvodnje novih oruđa, tako i kada je riječ o njihovom plasmanu na inozemna tržišta. Prilikom nedavne posjete Ujedinjenim Arapskim Emiratima ponuđen je zajednički razvoj i proizvodnja supersoničnog školskog zrakoplova.
Prema ocjeni upućenih u razvoj srpske vojne industrije lepeze ponuda je široka i raznovrsna, što se kreće od supersoničnog školskog zrakoplova do raketnog sustava „alas“ u protubrodskoj verziji sa dometom do 50 km. Tu je i trenažni zakoplov „Kobac“, kao nasljednik „Laste“. Vojna industrija je završila projekt za modernizaciju srednjih višenamjenskih helikoptera.
Ujedinjeni Arapski Emirati su kupac najprestižnijih i najskupljih vojnih proizvoda, ali ta zemlja ulaže i u vlastiti razvoj i proizvodnju, kao i u kooperaciju sa drugim državama. Emirati se žele što prije i što više osamostaliti na tom planu. Srpska delegacja koju je predvodio ministar obrane Aleksandar Vučić prezentirala je političkom i vojnom vrhu Emirata sve mogućnosti srpske vojne industrije, koja, poslije višegodišnje stagnacije ide krupnim koracima u oporavak. U planu je i realizacija projekata koji su prekiniti raspadom bivše SFRJ, a riječ je suvremenim borbenim zrakoplovima dometa do 3.500 km. Iz srpskih vojnih tvornica već je isporučen veliki broj zrakoplova tipa “Lasta” Iraku.
Prema pisanju beogradskog lista „Politika“ u planu je kupnja 12 ruskih zrakoplova „MIG-29 M2“, te raketni sustavi S-300 i S-400. Navodno je riječ o vrlo povoljnim cijenama. Cijena 'migova' je tri puta niža od sličnih zrakoplova drugih zemalja.
Srbija nema sredstava za njihovu kupovinu, ali je ruska strana spremna isporučene migove i raketne sustave naplatiti isporukom srpskih proizvoda, prije svega poljoprivrednih, ali kupovina je moguća i na kredit. Tekst se temelji na nedavnoj posjeti Dmitrija Rogozina, potpresjednika ruske vlade Beogradu gdje se razgovaralo o unapređenju vojne suradnje izmjeđu dvije zemlje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Prodaja naoružanja je uvijek isplativ posao. Troši se brže nego novi automobili [emo_smijeh]
Uključite se u raspravu