Svjetska energetska sila Rusija objavila je u srijedu da je njezina proizvodnja nafte u 2012. dosegnula najvišu razinu u postsovjetskom razdoblju dok je proizvodnja prirodnog plina pala zbog stagnacije prodaje u Europi.
Ministarstvo energije objavilo je da je proizvodnja nafte i plinskog kondenzata porasla u prošloj godini za 1,3 posto, na 518 milijuna tona, odnosno 10,4 milijuna barela dnevno. Prethodni je postsovjetski rekord zabilježen u 2011. i iznosio je 10,28 milijuna barela dnevno. Trenutni tempo proizvodnje nadmašuje onaj Saudijske Arabije pa je Rusija na dobrom putu da postane najveći proizvođač nafte u svijetu. Njezini su kapaciteti za povećanje proizvodnje u slučaju snažnog ubrzanja rasta svjetskog gospodarstva ili ozbiljnijih nemira na Bliskom istoku ipak slabiji od arapskih.
Državna naftna tvrtka Rosneft drži 22,8 posto ruskog naftnog tržišta a ovoj godini on bi trebao premašiti 40 posto zahvaljujući kupovini britansko-ruskog poduzeća TNK-BP u listopadu prošle godine. U segmentu prirodnog plina ruska je proizvodnja pak zabilježila pad za 2,3 posto, uz proizvedenih 655 milijardi prostornih metara plina, a kao razlog navodi se stagnacija prodaje u Europi. Tako je državni plinski div Gazprom u 2012. proizveo ukupno 478,8 milijardi prostornih metara plina, u odnosu na 513,1 milijardu proizvedenu u 2011.
Pad je rezultat činjenice da gotovo cijela inozemna prodaja Gazproma otpada na Europu i zemlje nastale na području nekadašnjeg Sovjetskog Saveza koje bilježe najslabije stope rasta u svijetu. Gazprom je također bio spor u preusmjeravanju težišta na proizvodnju ukapljenog prirodnog plina (LNG), što bi mu moglo pomoći da kroči na rastuća tržišta Azije i Latinske Amerike.
Europska unija uvozi iz Rusije oko 30 posto plina ali je odlučila povećati broj dobavljača kako bi ublažila ovisnost o Moskvi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu