Čim je policijski službenik uočio muškarca koji se sumnjivo ponašao i nervozno koračao, smjesta je pozvao pojačanje. To jest, okrenuo se na svojoj stolici u policijskom zapovjednom centru i s nekoliko pokreta rukom nešto rekao kolegama na znakovnom jeziku.
Taj policijski službenik, Gerlado (32) pripada odjelu od 20 gluhih policajaca koji je ustanovljen prije nekoliko mjeseci s ciljem praćenja zločinačkih aktivnosti u ovome turističkom žarištu. Onaj sumnjivi muškarac kojega je Gerlado uočio na snimci sigurnosno kamere na kraju se pokazao osumnjičenikom za umorstvo. "Iako ne čujemo, možemo se baviti bilo kojim dijelom policijskog posla", kaže Geraldo.Naime, ovaj grad je pod nadzorom više od 200 sigurnosnih kamera, što ga čini jednim od tek nekolicine meksičkih urbanih centara koji su posljednjih godina instalirali tako opsežan sigurnosni sustav za borbu protiv uličnog zločina. Policijski službenici tvrde da kamere pridonose kraćem vremenu potrebnom za odaziv na poziv građana, kao i dokumentiranju samih zločina. Ovdašnji policijski službenici priznaju da je brzi odaziv na mjesto zločina tek jedan u nizu problema. Žrtve zločina često odluče ne podnijeti prijavu protiv počinitelja jer nemaju povjerenja u pravosudni sustav. Posjetitelji ovoga kolonijalnog gradića poznatog po hrani i umjetnosti kao da se osjećaju sigurnije zbog prisutnosti spomenutih kamera, kao i znakova na kojima se navodi da je područje pod nadzorom. Iako grad Oaxaca nema visoku stopu zločina, turisti su često mete džepara, u radničkim četvrtima prisutna je droga, a česte su krađe automobila, tučnjave i nasilje.
Policija je ove godine renovirala svoj zapovjedni centar te pritom primijetila da joj treba dodatna pomoć u praćenju snimaka sa 230 kamera, što je pomalo monoton zadatak koji oduzima puno vremena. A otkriven je i još jedan problem: zbog izostanka zvučne snimke, policajci nisu mogli razaznati o čemu ljudi na snimkama razgovaraju. "Nismo znali čitati s usana, pa nam je palo napamet da na ta radna mjesta postavimo gluhe jer oni to znaju", kaže Ignacio Villalobos, zamjenik tajnika za javnu sigurnost. Navodi kako zbog pojačanog osjetila vida gluhi policajci brže uviđaju razvoj problematičnih situacija na ekranima negoli policajci koji i vide i čuju, pa im često pažnju odvrate zvukovi kao što je zvonjava telefona, zujanje skenera ili žamor u zapovjednom centru. Villalobos kaže da su gluhi policijski službenici, "naši tihi anđeli", kako ih je nazvao, već pomogli riješiti nekoliko slučajeva, iako nije htio otkriti pojedinosti zbog predstojeće procjene ovoga programa. Slučaj ubojstva koji je riješen prošloga ljeta nazvao je njihovim najvećim uspjehom. Navedeni službenici obučeni su za određene policijske postupke, no nisu pod zakletvom kao policajci te nemaju pravo nositi oružje. Njihov je posao ograničen na zapovjedni centar, međutim zbog uključenosti u prijave zločina njihovi nadređeni nisu željeli otkriti imena tih zaposlenika. Rijetki od njih prije ovoga su bili zaposleni, s obzirom da je stopa nezaposlenosti invalida u Meksiku iznimno visoka.
Randal C. Archibold
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu