Studija najčitanijih članaka na Wikipediji u 2012. pokazala je goleme razlike u tome što se smatra popularnim u različitim jezičnim verzijama te popularne internetske enciklopedije.
Facebook je najpopularniji u engleskom izdanju, a članci o pornoglumicama najčitaniji su u Japanu.
Huan Shan, kineska planina s najsmrtonosnijom alpinističkom stazom na svijetu, na vrhu je nizozemskog izdanja Wikipedije, a cul-de-sacs (slijepa ulica) njemačkog.
Istraživanje je proveo kompjutorski inženjer Johan Gunnarsson iz Švedske, gdje su najčitaniji članci bili posvećeni oni upravo toj državi.
Dok su članci o Iranu, glavnom gradu Teheranu i proslavi Nove godine u toj zemlji na vrhu perzijske liste, "ulazi" povezani sa seksom, ženskom cirkumcizijom i homoseksualnosti također su među prvih deset.
Sport je najpopularniji u Indoneziji, osobito članci o nogometu, odbojci i košarci, Talijani su bili opsjednuti američkim televizijskim serijama "Uvod u anatomiju", "Tračerica" i "Vampirovi dnevnici", a Rusi su bili najzainteresiraniji za YouTube i članke o svojoj zemlji.
Kanadska pop zvijezda Justin Biber ušao je među top 10 u Danskoj i Norveškoj, ali ga je po popularnosti premašuje britanski 'boy band' One Direction koji je na vrhu engleskog, španjolskog, francuskog, portugalskog, talijanskog, švedskog i danskog izdanja Wikipedije.
Na vrhu američke liste su Disneyland, Times Square u New Yorku, centar telekomunikacijske tvrtke AT&T u San Franciscu, zračna luka u Los Angelesu, stadion Dodge, Staples Center i Santa Monica Pier, dok je pariški Eiffelov toranj jedina europska lokacija u prvih 10 najčitanijih članaka u Americi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu