Fina je zbog ovrha blokirala račune čak 242.192 građana. Velik dio ovrha nastaje zbog dugovanja za režije, a od ovrha najviše profitiraju odvjetnički uredi čije naknade višestruko prelaze iznos duga, pišu 24 sata.
Na primjer, trošak duga za nepropisno parkiranje u Varaždinu iznosi 100 kuna, no s odvjetničkim i javnobilježničkim tarifama dužnik mora platiti gotovo 1000 kuna. Nedavno je donesen ovršni zakon kojim se pokušalo smanjiti odvjetničke troškove, no praksa pokazuje kako se u tome nije uspjelo.
U selima općine Unešić kraj Drniša čak 360 od 1180 kućanstava dobilo je ovršne prijedloge odvjetničkog društva Hanžeković i partneri zbog dugova za odvoz smeća koncesionaru Ekoflor plus d.o.o. iz Oroslavlja. Bez prethodne opomene, dobili su ovrhe u identičnim iznosima od 996,25 kuna. Dug jedne umirovljenice iznosio je 252 kn, no dobila je račun od 996,25 kn. Naime, umirovljenica kaže kako je uredno plaćala smećarinu, no prestali su joj slati račune, a nakon šest mjeseci nakupile su se 242 kune neplaćene smećarine, a dobila je ovrhu od 996,25 kuna. Jedan je mještanin imao dug od šest kuna, a također je dobio ovrhu od 996.25 kn, piše list.
Odvjetnik Marijan Hanžeković kaže kako se 'cijelo vrijeme protura mišljenje kako ovrhe odvjetnicima i kako su građani zapravo oštećeni'. Poručuje da bi trebalo promijeniti kulturu razmišljanja, odnosno da bi građani trebali uredno plaćati račune, jer onda neće morati plaćati ovrhe. Ističe da je najjeftinije plaćati račune do datuma dospijeća, a u slučaju 'zaboravnosti', najbolje je to učiniti trajnim nalogom.
Više pročitajte u tiskanom izdanju 24 sata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.glagol zarađivati je gramatički izveden iz glagola raditi, te je stoga sasvim neprimjeren opisu ove situacije, jer odvjetnici i bilježnici ništa ne rade, udaranje pečata i copy-pastanje formulara naprosto nije posao ni odvjetnika i bilježnika, nije stručni posao, i ne nosi pravo na bilo kakvu naknadu osim obične referentske naknade za spomenute poslove, a to bi možda bio iznos od 9 kuna umjesto spomenutih 900.
riječ je prosto o “tumačenju” našeg krivosuđa koje svojim jatacima omogućuje protupravno otimanje novca od građana. niti zidar ne može naplatiti zid ako ga nije zidao, pa isto tako odvjetnik ne može naplaćivati nešto što nije odvjetnički posao i ne povlači nikakav angažman stručnog profesionalnog znanja. to je isto kao kad bi rekli da svaki obračun špeceraja na blagajni treba ovjeriti diplomirani matematičar, i za to naplatiti recimo 500 kuna. ne preračunati, nego samo ceremonijalno ovjeriti.
a priča o tome da je “takav zakon” može proći samo u obnovljenoj provinciji neo-otomanskog carstva, pored zakona postoji i nadzakon, ustav, kao i opća pravna načela pa u zemljama koje imaju pravosuđe, čim nastane ozbiljna kolizija, mehanizmi pravosuđa povuku zakon ili ga stave van snage. u zemlji gdje se jedno 90% zakona uopće ne provodi, provodi se samo takav jako dvojben zakon i o njemu čak nema nikakve rasprave.
sad su donijeli takav zakon i u graditeljstvu, pa ceremonijalna izjava nekog arhitekta po tom zakonu čini zgradu “legalnom”, iako se ista sutra može sama od sebe urušiti, zapaliti ili nedajbože eksplodirati.
nedavno je neka stranka pokušala tužiti javnog bilježnika zbog solemnizacije potpuno nezakonitog ugovora, no “protumačeno” mu je da bilježnik uopće ne odgovara za temeljnu legalnost ugovora koji solemnizira. pa za što onda uopće odgovara i kako uopće može solemnizirati ugovor ako isti nije podnesen u propisanoj formi koju bi bilježnik kao trebao provjeriti?
ovo je legaliziran kriminal javne uprave nad građanima a jedini razlog da sve to postoji jest da se održava siguran broj busija za političare i njihovu svojtu, osigurana mjesta na kojima masna zarada kapa sama od sebe a ništa se ne radi.
je li itko ikad čuo da je odvjetnik ili javni bilježnik u hrvatskoj odgovarao za štetu zbog profesionalne pogreške? ako jest, neka mi javi.
Hvala Socijaldemokratskoj partiji na tolikoj brizi za socijalu i najsiromašnije slojeve društva !
Za Vašu informaciju u SAD se usluga javnog bilježnika ne naplaćuje. Ima ih 2-3 u svakoj javnoj ustanovi a ovdje kod nas su ko neka povlaštena kasta i još ih ne smije biti više nego nekog određenog broja??? Ni jedna glupost u ovoj zemlji se ne može mjeriti sa ulogom javnog bilježnika.
Svim javnim bilježnicima treba povećat obujam posla, a smanjit njihove cijene jer su preskupi, ali država im vjerojatno uzima velik porez pa su zato i cijene takve
Uključite se u raspravu