Stanovi u zgradi od 11 katova koja se gradila u elitnoj mumbajskoj četvrti Juhu trebali su biti i zadivljujući i neobični. Svaki je trebao imati jezerce, dizalo za automobil i tri parkirališna mjesta pored dnevne sobe.
Gradski dužnosnici i stanari susjednih zgrada kažu da su parkirna mjesta bila pametna prevara jer tako nisu morali platiti naknade visoke nekoliko milijuna dolara. Prostorije za "parkiranje", za koje projektant i izvođač radova nisu bili odgovorni jer se nisu smatrali prostorom za stanovanje, kasnije su kupcima prodavane kao dodatne sobe ili blagovaonice. Zgrada je prazna i čeka ishod suđenja, a samo je jedan u nizu kontroverznih projekta gradnje nekretnina koji su razotkrili kulturu korupcije u Mumbaiu, koji godišnje na njima gubi čak 200 milijardi rupija ili 3,6 milijuna dolara, kaže bivši voditelj gradskog ureda za izgradnju Subodh Kumar. Mito i korupcija vjerojatno bi se nastavili da na vlast nije došao novi premijer države Maharaštre, kojoj je Mumbai glavni grad. Ove je godine ministar Prithviraj Chavan pokrenuo reviziju sustava izdavanja građevinskih dozvola. Dužnosnici više ne smiju građevinskim tvrtkama odobravati oslobođenja, a projektanti moraju plaćati naknade za dodatke kao što su balkoni i parkirališna mjesta pored stanova. Mnogi su stanovnici Mumbaija i izvršni direktori tvrtki ponovno osjetili nadu zbog budućnosti svojeg grada sa 14 milijuna stanovnika, a mnogi su se bojali da će grad svakog dana biti sve disfunkcionalniji.
"On je jedan od najboljih ministara koje smo dosad imali", kaže Ashoke Pandit, filmaš i član udruge koja je razotkrila probleme u brojnim projektima gradnje pa tako i zgradu u četvrti Juhu. "Vrlo je pošten i iskren. Mora stati na kraj svim glupostima i nedjelima koja su se dogodila." U posljednje dvije godine gospodarstvo se naglo usporilo, korupcijski su skandali počeli nicati kao gljive poslije kiše, a mnoge su se vladine agencije pokazale nesposobne da obave čak i najjednostavnije funkcije. Politički protivnici te projektanti i građevinari kažu da je Chavanova borba protiv korupcije naštetila podmazivanju sustava koji je nužan za dugoročna poboljšanja. No promjene građevinskih pravila, prema riječima dužnosnika, Mumbaiju donose milijune dolara dodatnog prihoda. Chavan je tako namaknuo sredstva za velike projekte javnih radova, kao što je gradnja mosta dugog 20 kilometara. "Iz očitih se razloga Mumbai našao u problemima te uistinu puca po šavovima", kaže Chavan. "Mislim da je moguće stvoriti novi Mumbai, a to ćemo i učiniti." Deepak Parekh, izvršni direktor HDFC-a, najvećeg izdavatelja hipoteka u Indiji, kaže da je Chavan promijenio očekivanja tako što je poslao snažnu poruku da se korupcija više neće tolerirati. Kad je prije dvije godine došao na vlast, pozvao je najveće projektante u gradu na sastanak i otvoreno ih upozorio.
"Ne želim se s građevinarima sastajati nasamo", sjeća se Parekh njegovih riječi. "Da vam nije palo napamet da se sa mnom ili mojim glavnim tajnikom i voditeljem općinskih projekata pokušavate naći." Inženjer kozmonautike Prithviraj Chavan, bio je državni ministar za znanstvenu politiku. Indijska Nacionalna kongresna stranka, koja upravlja i saveznom i lokalnom vlasti u Maharaštri, izabrala ga je upravo zato što je poznat po svojem poštenju. S obzirom na to da je imenovan, a ne izabran od strane naroda, ponekad se nađe na udaru kritike. Zbog svoje političke slabosti već je morao pristati na veće projekte, kao što je autocesta uz obalu, kaže jedan bliski suradnik. Mnogi se žale na to da je unatoč borbi protiv korupcije prespor u odlučivanju. Tako je, na primjer, za provođenje novih pravila gradnje trebalo godinu i pol dana. Chavan kaže da će svojim trudom da promijeni Mumbai i bori se protiv korupcije dokazati kritičarima da griješe te da će osvojiti mandat na lokalnim izborima 2014. "Usporilo se izdavanje dozvola jer smo morali promijeniti pravila", kaže. "No mislim da se stvari danas odvijaju brzim tempom."
Vikas Bajaj; Neha Thirani doprinjela izvještaju
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu