Deutsche Bank proglašena krivom za malverzacije s izvedenicama

Autor: Poslovni.hr/Hina , 20. prosinac 2012. u 14:16
EPA/FRANK RUMPENHORST

Talijanski sud proglasio je u srijedu njemačku banku Deutsche Bank krivom za malverzacije s financijskim izvedenicama, u trenutku kada je njezin ugled već ozbiljno poljuljan istragama o mogućoj utaji poreza i dogovaranju kamatnih stopa, prenose europski mediji.

 Talijanski sud proglasio je u srijedu njemačku banku Deutsche Bank krivom za malverzacije s financijskim izvedenicama, u trenutku kada je njezin ugled već ozbiljno poljuljan istragama o mogućoj utaji poreza i dogovaranju kamatnih stopa, prenose europski mediji.

Deutsche Bank proglašena je krivom zajedno s američkom bankom JP Morgan Chase, švicarskim UBS-om i njemačko-irskom Depfom za prijevaru koju su počinili njihovi bankari prodavši milanskim gradskim vlastima složene financijske proizvode, piše europski informativni portal EUobserver. Devetero bankara dobilo je također uvjetne višemjesečne zatvorske kazne.

Sudac Oscar Magi naložio je da se bankama zaplijeni gotovo 90 milijuna eura na ime nezakonito stečene zarade a morat će platiti i po milijun eura kazne.

Riječ je o prvom slučaju u nizu sličnih tužbi: gotovo 600 talijanskih gradova kupilo je takve financijske izvedenice i na njima izgubilo gotovo četiri milijarde eura za vrijeme financijske krize, pokazuju podaci talijanske središnje banke.

Deutsche Bank je također predmet međunarodne istrage o mogućem dogovaranju kamatne stope na međubankovne pozajmice libor i njezine inačice u eurozoni euribor.

Libor je važan za čitav niz financijskih instrumenata koji čine samu srž međunarodnog financijskog sustava. Koristi se u cijelom svijetu, a utječe na visinu kamata koje banke, tvrtke i pojedinci plaćaju za posuđivanje novca. Izračunava se na dnevnoj bazi na temelju procjena banaka o tome po kojoj se cijeni mogu zaduživati kod drugih banaka. Utvrđeno je da je taj mehanizam podložan zloupotrebi i da neki trgovci lažu o troškovima posuđivanja kako bi ojačali svoje trgovinske pozicije odnosno kako bi prikazali svoju banku kao sigurnog poslovnog partnera.

Švicarska banka UBS jučer je izvijestila da je britanskim, američkim i švicarskim regulatorima pristala platiti gotovo 1,5 milijarda dolara kazni u sklopu nagodbe u tom slučaju.

UBS će platiti 160 milijuna funti, odnosno 260 milijuna dolara kazne britanskom regulatoru Financial Services Authority. Također će platiti 59 milijuna švicarskih franaka, odnosno 64 milijuna dolara švicarskom regulatoru FINMA na ime povrata nezakonito stečene dobiti. Američkom ministarstvu pravosuđa i Komisiji za trgovinu terminskim ugovorima za isporuku roba (CTFT) banka će platiti ukupno 1,2 milijarda dolara.

U lipnju su britanski i američki regulatori britanskoj banci Barclays odredili novčanu kaznu od 290 milijuna funti (363 milijuna eura) zbog pokušaja manipulacije tim stopama od 2005. do 2009.

Procjenjuje se da je najmanje 15 banaka diljem svijeta pod istragom zbog mogućih manipulacija Liborom. Tako je američki Senat među institucijama koje su odigrale ključnu ulogu u financijskoj krizi uz Deutsche Bank spomenuo i Goldman Sachs.

Uprava Danske Banka ispričala se zbog uloge koju je odigrala u krizi dok je čelnik DB-a za svoj rad dobio čak i pohvale od međunarodnih političkih dužnosnika, uključujući povjerenika Europske unije za gospodarsku i monetarnu politiku Ollija Rehna. Josef Ackerman u međuvremenu je napustio svoju dužnost u Deutsche Banku a Rehn mu je na raskošnoj oproštajnoj zabavi poručio da je "obnovio povjerenje u financijski sektor".

Presuda u Milanu, na koju se banke namjeravaju žaliti, nadovezuje se na prošlotjedne policijske pretrese prostorija Deutsche Banka u nekoliko njemačkih gradova zbog sumnje u utaju poreza, pranje novca i pokušaje ometanja pravosuđa u vezi s trgovinom dozvolama za emisiju stakleničkih plinova.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Upravo zbog iznesenog su sve promjene (povećanja) kamatne stope na kredite od 2008. godine pa do sada – neopravdane, te bi pametni suci u slučaju “švicaraca” presudili u korist tužitelja, žrtava bankarskih manipulacija.

A što drugo očekivati od prodavača magle? Rade sa tuđim novcima, a gubitke saniraju građani.

New Report

Close