Morgan Stanley je rekao svoje, a evo što Deutsche Bank predviđa za 2013.

Autor: Poslovni.hr , 19. prosinac 2012. u 14:32
Thinkstock

Nekoliko događaja koji bi nas mogli iznenaditi u idućoj godini, prema predviđanjima vodeće njemačke banke…

Kraj je godine i predviđanja za iduću su u trendu. Nakon što je investicijska banka Morgan Stanley nedavno objavila svoje prognoze za događaje koji bi mogli utjecati na tržišta i gospodarska kretanja, oglasio se Deutsche Bank sa svojim predviđanjima, piše Business Insider.

>> Ova bi iznenađenja prema M. Stanleyju mogla uzdrmati tržišta iduće godine

>> Što bi moglo šokirati svjetska financijska tržišta u idućoj godini?

Evo nekoliko događaja koji bi nas mogli iznenaditi u idućoj godini, prema predviđanjima vodeće njemačke banke…

Američki Fed počinje kupiti dionice, što je nekonvencionalna mjera monetarne politike

Kako je američki nekretninski sektor stjeran u kut, bit će potrebne jače mjere kako bi se ojačalo tržište i povećale investicije, pišu analitičari Deutsche Banka. Premda američka središnja banka ima ograničenja na kupnju određenih vrsta imovine, ona se ipak može pozvati na zakon koji joj omogućava ekstremnije djelovanje u turbulentom okruženju.

Grčka otkriva rezerve plina koje vrijede više od njenog duga

Na Grčku otpada značajan dio mediteranskog podmorja, a nekoliko zemalja u tom području već je  otkrilo nove izvore prirodnih energenata. Mnoge studije koje se bave pronalascima plina u Mediteranu spominju potencijalnu vrijednost plinskih polja kod južne Krete od čak 600 milijardi dolara.

Švedska, Tuska i Brazil donose mir Bliskom istoku

U prošlosti, Brazi i Turska su pokušali riješiti nuklearna pitanja u Iranu, dok su se Turska i Švedska zajedno bavile problemima na Balkanu. Njihova pozornost bi se mogla ponovno okrenuti Bliskom istoku, smatraju u Deutsche Banku.

Kolaps britanske vlade

Raskol u britanskoj vladi mogao bi se potencijalno dogoditi iduće godine, zbog nesuglasja oko energetske politike, ograničenja parlamentarnih ovlasti, ekonomske politike, itd.

Sjeverna Koreja gura reforme

Nepotvrđena izvješća sugeriraju kako novi sjevernokorejski vođa Kim Jog-un planira pogurati snažnije reforme, što bi moglo dovesti do promjena na poljoprivrednom i industrijskom planu, sličnim onima u Kini tijekom 1970-ih i 1980-ih.

Iran ublažava svoju vanjsku politiku

Za lipanj 2013. zakazani su predsjednički izbori u Iranu, kako bi se izabrao nasljednik Mahmooda  Ahmadinejada. Pojedini kandidati imaju pragmatičniji pogled na iranski nuklearni program, što stvara potencijal za blažu vanjsku politiku zemlje nakon izbora. To bi ublažilo geopolitičke rizike na Bliskom istoku, premda se ne mogu isključiti nemiri i napetosti uoči samih izbora.

Europa dobiva solarnu energiju iz Sahare

U teoriji, područje saharske pustinje moglo bi proizvesti dovoljno solarne energije za cijelu Europu. Teorija bi se mogla pretvoriti u stvarnost, zahvaljujući raznim inicijativama i interesnim skupinama. Naravno, uvijek se postavlja pitanje financiranja i pronalaska partnera na cijelom projektu.

Klimatske promjene pogađaju financijska tržišta

Ubrzane klimatske promjene mogu imati brojne implikacije za financijska i valutna tržišta. Primjerice, ako se suše u SAD-u, Rusiji i Brazilu nastave iduće godine, to bi moglo utjecati na cijene hrane, što bi posljedično moglo ponukati središnje banke da postrože politiku.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close