Ova bi iznenađenja prema M. Stanleyju mogla uzdrmati tržišta iduće godine

Autor: Poslovni.hr , 17. prosinac 2012. u 14:53
Thinkstock

Evo nekoliko dobrih i loših scenarija koji bi mogli imati veliki učinak na gospodarska i tržišna kretanja u 2013. godini.

Analitičari Morgan Stanleya napravili su listu makroekonomskih iznenađenja koja bi mogla utjecati na tržišta u idućoj godini, javlja Business Insider.

Evo nekoliko dobrih i loših scenarija koji bi mogli imati veliki učinak na gospodarska i tržišna kretanja u 2013. godini:

Kad svi pomisle da je inflacija gotova, ona se vraća
Inflaciju bi mogla potaknuti nova suša (koja bi ograničila poljoprivrednu proizvodnju), ali i oporavak brži od očekivanog u vodećim svjetskim gospodarstvima (Kina, SAD), te 'napuhavanje' bilanci središnjih banaka.

Amerika "skače preko ponora" i to se svima sviđa
Ekonomist Vincent Reinhart predviđa kako će dogovor o famoznom "fiskalnom ponoru" biti pomaknut u 2013. godini, ali konačni kompromis će oživjeti povjerenje. Kao posljedica, rast će investicije i doći do oporavka na tržištu rada.

Tržište nekretnina u SAD-u stagnira
Povratak kreditnog stezanja mogao bi zakočiti Amerikance koji kupuju prvu nekretninu i spriječiti oporavak na tržištu nekretnina.

Japanska središnja banka kupuju euroobveznice, ECB samo gleda i čeka
Japanska središnja banka kupuje euroobveznice u pokušaju da devalvira jen u odnosu na euro sve dok ne postane "posljednje utočište za zajmove eurozoni".

Talijanska politika oživljava ciklus krize
Očekivana kampanja protiv restriktivnih mjera tijekom izborne sezone mogla bi potaknuti zabrinutost kako će Italija napustiti euro. Vraćaju se valutni rizici i Italija aktivira program kupnje obveznica zaduženih država (tkzv. OMT), nakon čega ECB počinje s direktnom kupnjom talijanskih obveznica.

Grčka ostaje u EU, a Britanija…
Grčka ipak ostaje u Europskoj uniji, dok istraživanja početkom 2013. sugeriraju kako će iz EU-a prije izaći Velika Britanija nego prezadužena Grčka.

Velika Britanija službeno odustaje od borbe protiv inflacije
Pragmatizam i politički pritisci potaknut će britansku središnju banku da napusti ciljanu inflaciju od 2 posto, prihvaćajući malo veću inflaciju kako bi pomogla gospodarstvu i zadržala stope na niskoj razini.

Recesija se vraća u Australiju
Pojedini stručnjaci prognozirali su to već i ranije. Australija nije vidjela recesiju već više od dva desetljeća i pitanje je koliko dugo se još može održati taj pozitivan niz.

Tržišta u rastu nastavlju starim putem
Tržišta u rastu nastavljaju put rasta potaknutog stranim ulaganjima i izvozom, ali ne uspijevaju ustoličiti strukturne reforme koji bi osigurale održiv rast u nadolazećim godinama.

Šokantne kineske restrikcije
Oštre restrikcije na kreditiranje u Kini mogle bi izazvati klopku likvidnosti i kreditne probleme koji bi u konačnici mogli zaprijetiti kako kineskom tako i globalnom gospodarstvu.

Azija povećava izvoz
Uz iznimku Japana, političke reforme diljem Azije će značajno povećati produktivnost u regiji, što će u konačnici rezultirati rastom korporativnih profita.

Povratak u "SSSR"
Uz pomoć Ukrajine, Putin dobiva mogućnost da se ponovno poveže s bivšim sovjetskim satelitskim državama, što rezultira višim stopama gospodarskog rasta diljem Euroazije.

Komentirajte prvi

New Report

Close