Skupina studenata Koledža Swarthmore od svojeg je fakulteta zatražila naizgled jednostavan korak u borbi protiv zagađenja i klimatskih promjena: tražili su da se proda udio zaklade u tvrtkama koje se bave prodajom fosilnih goriva.
Mjesecima već dobivaju negativan odogvor. No studenti su inicirali državni pokret. U posljednjih nekoliko tjedana studenti desetaka sveučilišta traže da se sveučilišni zakladni fondovi odreknu dionica koje imaju veze s naftom, plinom i ugljenom. "Postalo je iznimno važno da hitno djelujemo u vezi s klimatskim promjenama", kaže William Lawrence, student koledža Swarthmore iz Michigana. Studenti ovaj potez smatraju svjesnom imitacijom uspješne kampanje iz osamdesetih, kad su se koledži našli pod pritiskom da se odreknu dionica tvrtki koje su poslovale u Južnoafričkoj Republici za vrijeme apartheida. Kampanja je uspjela nakon štrajkova glađu, mirnih prosvjeda i okupiranja zgrada. Koledž Unity, malena institucija iz Mainea, već je glasovala za povlačenje iz sektora fosilnih goriva, a Koledž Hampshire iz Massachusettsa donio je odluku da će se riješiti portfelja fosilnih dionica. "Politička će se klima promijeniti, a javnost će tražiti da se nešto poduzme oko klimatskih promjena", napisao je dekan Koledže Unity Stephen Mulkey kolegama s drugih koledža. No Uprava koledža s pozamašnim zakladama sa skepsom gleda na taj zahtjev. Tvrtke koje se bave fosilnim gorivima drže velik udio na tržištu dionica. Nijedan fakultet koji ima zakladu veću od milijarde dolara nije pristao na odricanje dionica u tvrtkama koje se bave fosilnim gorivima.
Na Sveučilištu Harvard, koje posjeduje najveću zakladom u Sjedinjenim Američkim Državama s ukupno 31 milijardom dolara, studenti su nedavno glasovali da se sveučilište također odrekne takvih dionica. "Uvijek nam je drago čuti stavove studenata, no Harvard ne razmišlja o odricanju dionica tvrtki koje se bave fosilnim gorivima", kaže glasnogovornik sveučilišta Kevin Galvin. Za ovu je nedavnu eksalaciju zaslužna udruga građana 350.org pod vodstvom pisca i aktivista Billa McKibbena. Ime organizacije brojka je koju neki znanstvenici smatraju sigurnom razinom ugljikova dioksida u atmosferi, to jest 350 jedinica na milijun, a trenutna je razina 390 jedinica. McKibben studente potiče na pokretanje lokalnih inicijativa. "Nisu drukčiji od duhanske industrije jer su godinama lagali o opasnostima", kaže. McKibbenov je cilj vlasništvo dionica takvih tvrtki učiniti sramotnim, baš kao što je vlasništvo dionica duhanskih tvrtki postalo sramotno za mnoge organizacije. Studenti zasad izbjegavaju sukobe, a u sklopu kampanje potpisana je peticija, održani su manji prosvjedi i neobična umjetnička instalacija. "Što se toga tiče, neće članovi odbora naslijediti problem s klimom", kaže Sachie HopkinsHayakawa, studentica viših godina iz Portlanda u Oregonu. "Mi ćemo ih naslijediti."
Justin Gills; Brent Summers doprinio izvještaju iz Vermonta
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu