Strah od jačanja sektaškog sukoba u Siriji

Autor: The New York Times , 16. prosinac 2012. u 22:00
Sirijski pobunjenici bore se s vladom i Kurdima; Civili iz Ras al-Aina prešli su tursku granicu

Kurdske paravojne jedinice na sjeveru Sirije nadale su se da se neće upletati u građanski rat.

Gosti kafića u ovom pograničnom gradu promatrali su kako konvoj kamiona s oružjem i zastavom sirijskih pobunjenika juri kroz sirijsko selo Ras al-Ain. Nisu se došli boriti protiv svojeg prvog neprijatelja, vojnika vlade Bashara alAssada, već protiv Kurda. Strah da će sirijske etničke skupine krenuti u krvavi okršaj nakon Assadova pada u ovom se brdovitom kraju već ostvaruje.

Kurdske paravojne jedinice na sjeveru Sirije nadale su se da se neće upletati u građanski rat, ali uvučene su u sukob i sad imaju samo jedan cilj – postizanje vlastite autonomije. "Želimo kurdsku državu", kaže osamnaestogodišnji Divly Fadal Ali, koji je pobjegao od sukoba i boravi u centru za kurdske izbjeglice. "Želimo svoje škole, svoje bolnice. Želimo da vlada prizna naše postojanje. Želimo da se naš kurdski identitet prizna." Pobunjenici su uglavnom suniti, a najučinkovitiji među njima su ekstremisti koji su povezani s Al-Qaidom, što ne brine samo Zapad, već i kršćane, šijite, Druze i Kurde u Siriji. Borbe u Ras alAinu, koje su nastupile nakon žestokih okršaja pobunjenika i vladinih snaga prošloga mjeseca, pokazuju koliko je složen krvavi građanski rat u kojemu je smrtno stradalo više od 40.000 ljudi. Poput sektaških borbi u Iraku nakon američke invazije, nedavni nasilni sukobi Arapa i Kurda u Siriji upućuju na to da se društvo u kojem su se brojne sekte, identiteti i tradicije održale na okupu pod prisilom diktatora raspada u još većim razmjerima. Analitičari se boje krvavog etničkog i sektaškog sukoba koji bi mogao odjeknuti puno dalje od sirijske granice. Boje se da bi se irački Kurdi, koji se već obučavaju sa sirijskim Kurdima, mogli uključiti u sukobe u Siriji.

To bi moglo uvući i Tursku, koja se boja da bi autonomna kurdska regija u Siriji mogla postati oazom militanata koji bi napadali kurdske predjele u jugoistočnoj Turskoj. Prije ustanka u Siriji Kurdi u Ras al-Ainu živjeli su u miru sa svojim susjedima Arapima, no rat je te spone prekinuo baš kao što su revolucije u regiji Kurde navele da sanjaju o neovisnoj naciji koja bi okupila Kurde u Siriji, Iraku, Turskoj i Iranu te da daju vlastiti pečat velikoj borbi za vlast na Bliskom istoku. "Nakon patnje i progona došlo je naše vrijeme", kaže Barham Salih, bivši premijer iračke regionalne kurdske vlade. "20. stoljeće bilo je okrutno prema Kurdima. Naša su prava, identitet i kultura bili brutalno ugušeni." Ima i protuoptužbi. Pobunjenici kažu da Kurdi surađuju s vladom, a to misle mnogi Arapi u Siriji, dijelom i zbog toga što se vlada povukla iz kurdskih predjela te što je Kurdima dala nova prava. Kurdi kažu da su pobunjenici koji su došli u Ras alAin, a neki od njih bili su pripadnici ekstremističke islamističke skupine, spalili i opljačkali njihovo selo. Pobunjenik koji se predstavio imenom Abu Mohammed kaže da se neki kurdski militanti bore na strani vlade, no da pobunjenici ne namjeravaju ući dublje u kurdski teritorij.

"Režim se nada i jako se trudi raspiriti arapskokurdski sukob", kaže. "Trebali bismo čuvati snagu za borbu protiv Assadovih snaga, a ne protiv naše kurdske braće." Kurdski borac boji se da su ovi sukobi tek početak duge borbe. "Siguran sam da će se Arapi i Kurdi boriti još godinama nakon što Assadov režim padne", kaže borac Abu Zaradashit. Dok leži u bolničkom krevetu, pobunjenik Haqer Hammed kaže da su ga ranili Kurdi. "Kurdi žele svoju državicu", kaže. "Arapima ne smeta ako oni imaju svoju državu, ali s obzirom na to da blisko surađuju s vladom, bit će sukoba." U Ceylanpinaru, gradiću u kojem žive poljoprivrednici i stočari, živi velik broj Kurda, baš kao i u gradiću s druge strane granice, a sukobi su ovdje također pojačali napetosti jer lokalni Kurdi prijetnjom smatraju potporu turske vlade sirijskim pobunjenicima. "Naravno da smo zabrinuti", kaže gradonačelnik Ismail Arslan. Dok je Arslan govorio, njegova je pomoćnica primila poziv od izvora koji je rekao da će primirje radi sprovoda uskoro završiti te da će borba ponovno početi točno u 15,30. Ispred onog kafića kamioni s oružjem pojavili su se točno na vrijeme, a sukob se nastavio.

Tim Arango; Sebnem Arsu doprinjela izvještaju iz Ceylanpinara, a zaposlenik The New York Timesa iz Ras al-Aina u Siriji

Online: sirijske bitke

Slike civila koji bježe u Tursku naći ćete na: nytimes.com (pretraga "Ceylanpinar")

Komentirajte prvi

New Report

Close