Trenutačno na lažne troškove država godišnje troši milijarde kuna, a novi Finin sustav, koji se već testira, na jednom će mjestu moći isplaćivati plaće za svih 230 tisuća zaposlenih u javnom sektoru, piše Jutarnji list.
Registar zaposlenih i Centralni obračun plaća pomogli bi, piše list, u mnogo stvari. "Treba ti recimo zaposlenik koji priča arapski jezik. Pronađeš ga s nekoliko klikova. Inače bi za takav posao okrenuli milijun telefonskih brojeva i pronašli ga eventualno za dva mjeseca" – kaže jedan njhiov sugovornik. List piše kako će s ovime biti lakše detektirati i muljaže.
"Nije tajna da si mnogi zaposlenici upisuju višak prekovremenih sati. Da lažno prijavljuju svoje prebivalište kako bi dobili veće naknade za prijevoz.Trošak javnog prijevoza za 230 tisuća djelatnika koji su korisnici državnog proračuna (državna uprava, školstvo, zdravstvo, socijala i javne službe) stoji nas 1,1 milijardu kuna na godinu – od toga značajan dio njih ima lažno prijavljeno prebivalište. Procjenjuje se da stotine tisuća kuna svake godine završi u privatnim džepovima. Za prekovremene sate izdvajamo oko 110 milijuna kuna, ali nemoguće je utvrditi je li to u potpunosti pošteno odrađen posao ili si je netko upisao sat, dva ili stotinu više nego što je zapravo odradio. Registar zaposlenih i Centralni obračun plaća i ovdje mogu pomoći. Računalo ne možeš prevariti", piše list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu