Premda imaju neke pozitivne iskorake, prijedlozi zakona o lokalnoj samoupravi te izbornog zakona za lokalne izbore donose i veliku negativnost jer ponovno na velika vrata vraćaju političku trgovinu u gradska vijeća i skupštine, smatraju oporbeni zastupnici HDSSB-a, a iz HDZ-a spočitavaju i da promjena izbornih zakona blizu datuma lokalnih izbora nije u skladu s dobrom praksom.
Najavljujući da će HDZ glasovati protiv prijedloga zakona, Davorin Mlakar je u saborskoj raspravi upozorio kako mijenjanje izbornih zakona blizu lokalnih izbora nije u skladu s dobrom praksom, ali ni s retorikom vladajuće koalicije dok je bila u opoziciji.
Iz HDZ-a su mišljenja da je ministar uprave najprije trebao podastrijeti učinak dosadašnjeg sustava odnosno kako funkcioniraju jedinice lokalne samouprave umjesto da sve ide u smjeru – kako promijeniti volju birača. Mlakar je ukazao i na besmislenost odredbe po kojoj se raspušta i predstavničko tijelo koje radi zakonito, a ukazuje na nezakonitost načelnika, gradonačelnika ili župana.
Bojim se da se niste mogli oduprijeti primjerima iz prakse koji vam ne idu u prilog, gdje su se gradonačelnici oteli kontroli pa ste spremni žrtvovati skupštine i vijeća. No, je li to pravo na lokalnu samoupravu?, pitao je Mlakar. Naveo je Zagreb kao eklatantan primjer gdje se, kako je kazao, SDP već godinama muči i ne može osvojiti što bi htio. "Zakonski prijedlozi pokušaj su zatiranja dosegnute razine lokalne samouprave", ocijenio je Mlakar spočitnuvši i što jedinicama lokalne samouprave nije ostavljena mogućnost da same određuju broj vijećnika.
Sličnog mišljenja je i HDSSB-ov zastupnik Zoran Vinković koji navodi kako "prijedlozi možda idu korak naprijed, ali četiri nazad". Pritom ocjenjuje kako mogućnost da bi se neposredno izabran čelnik mogao promijeniti u gradskim vijećima, ponovno na velika vrata vraća političku trgovinu u lokalnu i regionalnu samoupravu, pogotovo u predstavničkim tijelima s 'tankom' većinom. Ako vlada i ministarstvo uprave ne prihvate naš amandman, spremni smo ići i na ocjenu ustavnosti zakona, najavio je Vinković. Zakonske prijedloge branili su SDP-ovi zastupnici Vesna Fabijančić Križanić i Ivo Jelušić koji su istaknuli da je dosadašnja praksa pokazala dosta problema i nestabilnosti između predstavničkog i izvršnog tijela što je rezultiralo lošijim uslugama prema građanima.
Damir Kajin (IDS) je napomenuo da se nakon donošenja zakona trebaju prirediti na niz referenduma u "manjim općinicama" s dvije-tri tisuće stanovnika, dok će u velikim gradovima to biti nemoguća misija. Hrvatski liberal Dragutin Lesar smatra da pristup lokalnom referendumu još nije dovoljno dobro riješen. "Građani imaju 15 dana za prikupljanje potpisa, država 60 dana da provjerava, predstavničko tijelo 30 dana da ga raspisuje i još 30 dana da se održava. Pet puta više vremena državi nego građanima", naveo je. Predložio je i da se izradi i objavi pročišćen tekst oba zakona jer su općine i gradovi dužni u roku od tri mjeseca uskladiti statute s izmjenama i dopunama.
Sabor je nastavio sjednicu raspravom o izmjenama i dopunama zakona o komunalnom gospodarstvu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu