Na dnevnome redu u Bruxellesu u srijedu se našao novi sastanak europskih ministara financija o budućem zajedničkom nadzoru banaka koji je organiziran nakon što je prethodni, umjesto dogovorom, završio svađom.
A iako detalji jučerašnjih pregovora do zaključenja izdana nisu bili poznati, ako je suditi prema informacijama do kojih su mediji dolazili tijekom dana, ovoga puta možda napokon dođe do napretka. Takve nade iščitavaju se iz saznanja Reutersa kojemu su neimenovani izvori prenijeli da je uoči odlaska u Bruxelles, nade u optimističan rasplet "potpirio" njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble. On je navodno rekao da se nada pozitivnom preokretu. "Imamo neka pitanja, ali ako ih ministri danas uspiju riješiti, Njemačka neće stajati na putu dogovora", navodi agencija njegove riječi. Ruku na srce, optimizam po pitanju konačnog dogovora najmanje bi se očekivao od Schaeublea jer je riječ o čovjeku koji se na proteklom sastanku najviše protivio planu na kojemu počiva buduća supervizija – imenovanju Europske središnje banke krovnim nadzornikom. "Presudno je podignuti svojevrsni kineski zid između supervizije i monetarne politike. ECB zato ne može imati zadnju riječ", ljutito je tada izjavio te zaprijetio da Bundestag neće odobriti model prema kojemu ECB kontrolira sve kreditore. Iz Njemačke od početka stižu kritike da bi se, postane li glavni supervizor za sve, ECB doveo u poziciju mogućeg sukoba interesa jer bi se istodobno bavio nadzorom kreditora i monetarnom politikom.
Što sa Švedskom?
Žele svog čovjeka u ECB-u
Žele li pobornici ECB-ove kontrole nad bankama i protivnike "prisliiti" da odobre plan nadzora, morat će uvjeriti i Šveđane. Iako nisu dio zone eura, lideri te zemlje zainteresirani su za konačan rasplet jer su njihove banke uvelike izložene u Finskoj. Zato ne žele ni čuti o punom nadzoru ECB-a ako u toj njemu ne dobiju svog predstavnika."Ne smije se nepošteno tretirati one koji nisu u euru", kaže je švedski ministar financija A. Borg.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu