Polazište je Miće Ljubenka, odvjetnika iz Odvjetničkog ureda Ljubenko i Partneri, da se zakonom ne smiju previše ograničavati slobode poduzetnika.
"Svatko tko ulazi u biznis mora biti suočen s rizikom", rekao je. Iz tog razloga odvjetnik, čiji ured od 1996. godine radi na stečajevima i ovrhama, zastupa stav da se, "mora" u zakonu, mora zamijeniti s "može", odnosno da se poduzetnici ne smiju na išta prisiljavati jer ih to ograničava u djelovanju. Govoreći o statusu i pravu vjerovnika unutar Zakona o financijskom poslovanju i predstačajnoj nagodbi, Ljubenko je istaknuo da ona "nisu osobito velika". Tako zakon ne predviđa sudske sankcije prema dužniku, nego tek prijavu prekršaja što on ne bi savjetovao jer njom se "neće postići naplata".Što se tiče kontrole dužnika, a koju vjerovnici mogu vršiti putem Fine, Ljubenko smatra da je po tom pitanju potrebna reorganizacija. Predlaže uvođenje zbirnog upita na Fini, upis otvaranja postupka u sudski registar te u dogledno vrijeme i ugradnju softvera putem kojeg bi vjerovnici mogli pratiti stanje dužnika kao i njegovo ugovorno obvezivanje.
Kako pravo glasa (50 posto po grupama ili 66 posto svih) u procesu predstečajne nagodbe imaju samo prisutni vjerovnici, odvjetnik im savjetuje da budu aktivni. Također, upozorava da u slučaju kad jedan veliki vjerovnik iz grupacije čini spomenutih 66 posto, dolazi do mogućnosti da on sam odluči sudbinu svih. Komentirao je i skore izmjene i dopune Zakona istaknuvši kako je njihova prednost manji broj spornih postupaka i žalbi, odnosno tužbi dok je kao nedostatak naveo nedovoljno iskustvo iz prakse. Mićo Ljubenko smatra da je uvođenje paušalne naknade od 300 kuna koju vjerovnik ima pravo naplatiti dužniku jer kasni s ispunjenjem novčane obveze, loša odredba. Ističe kako će to pravo, a ne obveza vjerovnika, vrlo ubrzo početi naplaćivati svi poduzetnici, (ne odnosi se na fizičke osobe) jer će shvatiti da je to njihovo zakonsko pravo. "Kod malih računa to je favoriziranje vjerovnika, a kod velikih 300 kuna ne znači ništa", objasnio je nelogičnost takve odredbe Ljubenko.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu