Sabor će u petak glasovati o velikoj promjeni u skupljanju novca za strateške zalihe nafte: iz maloprodajne cijene naftnih derivata od početka siječnja više neće ići dio Hrvatskoj agenciji za obveznu zalihu nafte i naftnih derivata (Handa), već će se šestotinjak milijuna kuna godišnje direktno slijevati – u proračun.
Potom će ga ministar financija Slavko Linić transferirati Handi za što je u proračunu za 2013. previđeno 700 milijuna kuna. Ukidanje direktnog financiranja Agenciju je sada učinilo proračunskim korisnikom i stavilo, u neku ruku, pod ingerenciju Ministarstva financija iako je za nju nadležno Ministarstvo gospodarstva. Uz brisanje jasnih granica o nadležnosti taj potez otkriva nastavak trenja na relaciji HNS – SDP jer je na čelu financijski osakaćene Agencije hvarski haenesovac Ivo Milatić. Vlada, s druge strane, u obrazloženju Zakona napominje da će se Handi sredstva osigurati direktno iz državnog proračuna "prema njezinim stvarnim i realnim potrebama" što ilustrira što SDP misli o visini tih potreba. Premda je HNS podržao zakon kako se po medijima ne bi otvarali novi sukobi vodećih koalicijskih partnera, iz energetskog sektora doznajemo da se zakon namjerava uputiti na reviziju u Bruxelles koji bi ga mogao vratiti 'na doradu'. "Premda neke europske zemlje financiraju agencije putem proračuna, razlika je što se one ne bore s tolikim decifitom. Ostale stoga imaju direktno financiranje kao što smo mi imali dosad", kaže nam dobar poznavatelj naftnog biznisa koji je želio ostati anoniman. U Handi su nam poručili da "ukidanje direktnog financiranja ne bi smjelo ugroziti rad Agencije" jer je njezina funkcija sigurnost opskrbe tržišta što je ispregovarano s EU.
"Potrebno je što prije tehnički i operativno osigurati provedbu promjene zakona kako bi se osigurao nesmetan rad", dodaju u Handi. Iz Ministarstva financija u ponedjeljak se o promjenama nisu očitovali.Osnovni zadatak Hande je osigurati strateške zalihe nafte i naftnih derivata u visini prosječne 90-dnevne potrošnje u slučaju elementarnih nepogoda, rata ili nepredviđenih događaja poput terorističkih napada, destabilizacije Bliskog istoka. Agencija kupuje naftu i derivate te ih skladišti, no budući da u Hrvatskoj vlada manjak skladišnog prostora dio zaliha se iznajmljuje u inozemstvu. Kako bi se riješio problem skladištenja, Handa je s Janafom potpisala strateški sporazum o gradnji terminala u Omišlju i Sisku, a u tu svrhu Janaf je kupio i zemljište Diokija na zagrebačkom Žitnjaku. "Naknadama se kupuje nafta koja se svake godine zbog kvalitete mora zanavljati, ali i grade skladišni prostori, pa promjene u financiranju mogu ugroziti strateške funkcije Hande ako se nađu u koliziji s isplatom plaća i mirovina", smatra naš sugovornik.Ukupni prihod Hande u 2011. bio je 1,23 milijarde kuna, od čega je 608 milijuna kuna prikupljeno iz naknada na gorivo. Ostatak čini prihod povećanje vrijednosti zaliha zbog rasta cijena nafte. Rashodi su iznosili gotovo 625 milijuna kuna što znači da je Handi ostalo više od 611 milijuna kuna viška. Dosad je višak prihoda nad rashodima Agencija zadržavala za poslovanje u narednim godinama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.ok potez…radi tih agencija su uvedene mnoge pa čak i nebulozne naknade kojima se financiraju koje, osim što ih djelatnici peru kroz visoke plaće, dodatke i otpremnine, uglavnom služe kao samoposluživanje raznih političko-kriminalnih interesnih skupina.
npr, Agencija za civilno zrakoplovstvo koja suvereno ubire naknade za međunarodne prelete Hr zračnog prostora, naknade koju plaćaju zračni prijevoznici po toni prevezene robe/tereta u civilnom zračnom prometu te naknade koju plaćaju svi putnici u civilnom zračnom prometu u odlasku … tako sofisticirano isiše i operu da te prihode proračun jedva da vidi a radi se o stotinama mil. eura godišnje
stavljanje Agencija pod proračun je jedan od važnijih preduvijeta radi restrukturiranja namjerno razbacanog i rascjepkanog drž. sustava koji su radi isisavanja ustanovili HDZ i Sanader
Vidim da je počelo metlom po kući.
Baš me zanima kada će na red doći ekstra profiti društava za upravljanje mirovinskim fondovima, koji dobiju besplatan novac, posude državi po 7%, i onda godišnje u džep strpaju stotine milijuna kuna profita bez obzira na rezultat?
Uključite se u raspravu