Osječka pivovara izdvojila povezane djelatnosti

Autor: Marija Ljubičić (VLM) , 06. prosinac 2012. u 22:01
Zdenka Matok Jurković, direktorica Osječke pivovare/D.J./PIX

Dugogodišnji problemi između Uprave i radnika ne jenjavaju, a novom planu se usprotivilo 44 od ukupno 170 zaposlenih.

Nakon Ivane Panak i Ivana Corna, mjesto direktorice Osječke pivovare preuzela je Zdenka Matok Jurković pod čijim vodstvom trenutno traje proces restrukturiranja. Ipak, dugogodišnji problemi između Uprave i radnika ne jenjavaju.

Naime, Pivovara odvaja svoju glavnu djelatnost i s njom povezane djelatnosti, od imovine Društva. Osnivanjem pet novih tvrtki kćeri u stopostotnom vlasništvu, nove tvrtke će preuzeti djelatnosti proizvodnje, trgovine i prijevoza, dok će glavno Društvo zadržati imovinu i upravljanje povezanim tvrtkama kćerima, sve po modelu korporativnog upravljanja, na jučer održanoj konferenciji za medije rekao je Darko Ivančić, pravnik u Osječkoj pivovari. Zasebne tvrtke bit će samostalni profitni centri, neovisni o drugim djelatnostima, kako se ne bi, kao što je to bio slučaj do sada, međusobno poslovno i financijski preplitali i teretili. Svaka će tvrtka samostalno odgovarati za svoje poslovanje, moći će samostalno razvijati svoj posao i preuzimati poslovni i financijski rizik. Time više neće moći utjecati, opteretiti, niti ugroziti imovinu glavnog Društva, dodatno je pojasnio Ivančić. Osječka pivovara trenutno zapošljava 170 radnika. Matok Jurković ističe kako je svim radnicima u procesu restrukturiranja omogućen prelazak u jednu od tvrtki kćeri uz zaključivanje ugovora o radu na neodređeno vrijeme, zadržavanje iste visine plaće te svih prava koja su radnici ostvarivali u Osječkoj pivovari.Ivančić je redom nabrojao da tu spadaju naknada za topli obrok, naknada za trošak prijevoza, božićnica i božićni dar za djecu, uskrsni dar, regres za godišnji odmor, naknada u slučaju smrti člana uže obitelji, potpora za rođenje djeteta, jubilarna nagrada za radni staž, stimulacije na plaću te povlaštene otpremnine pet puta veće od propisanih zakonom.

Onima koji nisu prihvatili prelazak u neku od novih tvrtki, ponuđena je otpremnina u iznosu između 110 i 170 tisuća kuna. No, 44 radnika nisu prihvatila niti jedno od toga. "Pivovara zasigurno ima najbolji socijalni program zbrinjavanja radnika u Hrvatskoj jer niti jedno društvo u RH nije provelo restrukturiranje nudeći nastavak radnog odnosa svim svojim radnicima. No, naši socijalni partneri kao što su Radničko vijeće i Sindikat jednostavno odbijaju prihvatiti restrukturiranje", rekao je Ivančić i nastavio: "Određeni radnici i bivši radnici Osječke pivovare smatraju da neće biti u mogućnosti nastaviti radni odnos u novoosnovanim tvrtkama. To nije točno jer su radnici već prešli u nove tvrtke i zadržali sva prava koja su imali i u ovom trenutku ih ostvaruju. Dakle, sva prava koja se trenutno u Hrvatskoj ukidaju zbog recesije i vrlo teške gospodarske situacije, Pivovara je zadržala i prenijela na svoje tvrtke kćeri." "Tih 44 radnika su i dalje u radnom odnosu. Oni su trenutno neraspoređeni i oslobođeni su obveze dolaska na posao. Isplaćujemo im minimalnu plaću u iznosu od 3.290,00 kuna bruto", rekla je Matok Jurković i dodala kako se proizvodnja Osječkog piva nastavlja i bez njih. Kako će ova epizoda završiti znat će se do kraja prvog kvartala 2013.

Radničko vijeće

Ne daju mu u mirovinu

"Jedan naš radnik, 60 godina starosti, htio je otići u mirovinu uz privilegiranu otpremninu koja nije mala. Za to smo trebali odluku o suglasnosti Radničkog vijeća. No, vijeće ju nije dalo", na pressici je ispričala Zdenka Matok Jurković, direktorica Osječke pivovare i dodala: "Zaista želimo pomoći tim ljudima jer mislim da je bilo dosta ove igre i da se trebamo okrenuti budućnosti."

Komentirajte prvi

New Report

Close