Do ulagača zakonskim prečacem, bez reformi

Autor: Suzana Varošanec , 05. prosinac 2012. u 22:00

Priprema se generalna centralizacija ovlasti za sve državi važne investicije, a ne i one na zaštićenim područjima, o kojima će odlučivati Bruxelles.

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak priprema bolji teren za investicije u 2013. pomoću više alatki proinvesticijskoga karaktera. Prvi model koji je predstavio velike su zakonske promjene. O ostatku paketa navodno se još razgovara s poslovnim sektorom.

Koliko god to zvučalo banalno u zemlji savršenih zakona i njihove katastrofalne primjene, dobra je zajednička crta niza zakona što država skraćuje procedure. Vodi se, primjerice, računa o tome da žalbeno tijelo u postupcima javne nabave znatno skrati vrijeme odlučivanja. S druge strane, praktički zakonski presedan postaje brzi režim po kojem će "voziti" investicije koje Vlada proglasi stateški važnima za gospodarski rast zemlje. One neće trpjeti zbog šutnje administracije. Hoće li to zadovoljiti EK, vidjet će se, jer navodno opet traži da se šutnja admistracije smatra pozitivnim rješenjem u svim slučajevima. Investitor koji donosi velika ulaganja pokucat će na vrata središnje vlasti. Ako je riječ o važnom projektu, put do realizacije bit će brz po novom lex specialis zakonu. Vlada će po njemu dodjeljivati koncesije za projekte od strateške važnosti za pokretanje gospodarstva. Imovinsko-pravni odnosi, koji su velika kočnica ulaganjima, bit će brzo riješeni, a dozvole će umjesto lokalnih uprava izdavati Ministarstvo graditeljstva. Postat će nemoguće razne administrativne igre s investitorima kojima se napuhavala vrijednost investicija i stvarao labirint zapreka.

Kao da slijede Račanovu Vladu (brza izvlaštenja u Zakonu o javnim cestama za HAC i gradnju Dalmatine): sada se zapravo priprema generalna centralizacija ovlasti za sve državi važne investicije. Cilj je uoči ulaska u EU pokrenuti projekt uklanjanja zapreka investicijama, pod pretpostavkom da su važne za gospodarski rast, i to bez razlike između javnih i privatnih. Centri moći u lokalnoj upravi bit će lišini bilo kakva utjecaja, a cijeli aparat podvrgnut cilju da se kapitalna ulaganja moraju realizirati u kratkom roku. Nova pravila bit će spremna za primjenu kod strateških projekata koji se financiraju sredstvima EU. Uz javno-privatna partnerstva i koncesije, očekuje se i da će privatni poduzetnici iskoristiti novu šansu udruženi u klastere. Novi zakon zapravo je prečac za problem manjka reforme državne uprave, upozoravaju neki, te ističu da se neće ticati velikog teritorija Hrvatske koji je zaštićeno područje, o kojem pak odlučuje Bruxelles. 

Komentirajte prvi

New Report

Close