Četiri godine nakon masovnog federalnog "bailouta", američke banke ostvarit će rekordne dobiti ove godine.
Zarade tamošnjih kreditora u trećem tromjesečju porasle su 6,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine zbog čega će dosegnuti 37,6 milijardi dolara, objavio je Federal Deposit Insurance Corp (FDIC), američka agencija za osiguranje depozita. Radi se o trinaestom uzastopnom tromjesečju rasta dobiti i najvećoj zaradi bankarskog sektora od trećeg kvartala 2006. kada je dobit dosegnula 38 milijardi dolara. Ta vijest dobra je za regulatore koji ne moraju brinuti o novom spašavanju banaka novcem poreznih obveznika, no kritičarima je dodatni argument da financijske institucije moraju učiniti više za realno gospodarstvo.Poznavatelji američkog banakrskog sektora rekordnu zaradu objašnjavaju činjenicom da se dio banaka odlučio na prodaju loše aktive dok gospodarstvo još uvijek ne pokazuje snažnije znakove oporavka.
U početku su analitičari bili zabrinuti što je rast profita posljedica "čišćenja" loših kredita unutar kuća zbog čega je bankama trebalo manje kapitala za rezervacije od gubitaka. U međuvremenu se situacija preokrenula nakon pokretanja vala stambenog refinanciranja što je donijelo značajne zarade na prodaji hipoteka državnim agencijama Fannie Mae i Freddie Mac. "U prethodnim kvartalima bolji rezultati bili su isključivo posljedica manjih rezervacija za loše plasmane. U posljednjem tromjesečju veća dobit dolazi iz povećanih prihoda umjesto smanjenih rezervacija", prokomentirao je najnovije rezultate banaka čelnik FDIC-a Martin Gruenberg. Kritičari banaka smatraju da bi one trebale dati veći doprinos realnoj ekonomiji, posebno nakon što su spašene državnim novcem. Oni smatraju da su banke i dalje orjentirane na smanjenje rizika umjesto da pružaju kredite malim i srednjim tvrtkama i tako potaknuo oporavak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu