Banke ECB-u vraćaju 80 mlrd. €

Autor: Ana Blašković , 05. prosinac 2012. u 22:01
Koliko su posudile banke u pojedinim zemljama

Dok jedni taj potez banaka tumače kao prve znakove oporavka europskog bankovnog sektora, drugi se smatraju da je preuranjen.

Europske banke koje su prije godinu dana posegnule za bilijun eura povoljnih kredita kod Europske središnje banke, pripremaju se na vraćanje oko 80 milijardi eura posuđenog novca. Dok jedni taj potez tumače kao prvi znak oporavka europskog bankovnog sektora, pojavila se bojazan da je potez ipak preuranjen što bi banke moglo učiniti ranjivima ako se dužnička kriza iznenada produbi, piše The Wall Street Journal.

Razgrabljeni zajmovi
Kreditni program ECB-a za pomoć bankama u problemima a likvidnošću, pod nazivom "LTRO" ili dugoročne operacije financiranja, pokrenut je krajem prošle godine. U dvije velike tranše europske banke od ECB-a su posudile oko tisuću milijardi eura na rok od tri godine za jedan posto kamate, s mogućnošću da novac vrate već nakon godinu dana. Prvu u nizu otplatu europskoj monetarnoj vlasti najavio je njemački Commerzbank koji u siječnju želi isplatiti većinu od posuđenih 16 milijardi eura. Slično su, no zasad neslužbeno, najavili i čelnici nekih francuskih banaka koji će idućeg mjeseca otplatiti dio duga. Prema procjeni analitičara Morgan Stanleya, prenosi WSJ, ECB-u će biti vraćeno oko 80 milijardi eura početkom 2013., a većinu tog novca otplatit će banke iz sjeverne Europe. Odluka europskih kreditora da započnu s isplatom inače trogodišnjih zajmova pokazuje da se situacija u bankarskom sektoru donekle smirila u posljednjih godinu dana, a bankama se odškrinula vrata samostalnom financiranju na tržištima kapitala. Uz to, većeg oporavka potražnje za kreditima nema ni u Europi, kao ni kod nas, pa banke nemaju alternativu nego držati novac na prekonoćnim računima u ECB-u. Budući da na te račune praktički ne dobivaju kamatu, isplativije im je vratiti zajmove nego na njih plaćati trenutno jedan posto kamate. U Commerzbanku su izračunali da im posuđena sredstva i njihovo oročavanje kod njemačke središnje banke stvaraju godišnji trošak od 75 milijuna eura.

Stigmatiziranje ostalih
Dio analitičara zabrinut je da bi brzanje jednih banaka s otplatom moglo "stigmatizirati" ostale ako se odmah ne odluče slijediti njihov primjer. "Čim jedna banka vrati kredit, tržište će pitati sve ostale zašto i one ne vraćaju novac?", kaže analitičar Berenberg banke James Chappel. Siječanjski potez bit će preuranjen jer, kako kaže, tko zna kakva će biti situacija s likvidnošću iduće godine zbog čega je bolje imati dostupnu likvidnost. Dok je ECB uspio riješiti problem likvidnosti banaka, podbacio je u drugom cilju, onom da banke posuđene milijarde eura plasiraju u gospodarstvo i potaknu rast. 

Komentirajte prvi

New Report

Close