Mijenjaju se trendovi u maloprodaji. Naime, svjetska se trgovina ponovo okreće maloj prodavaonici", istaknuo je Darko Knez, predsjednik Uprave Konzuma, na 8. susretu trgovaca u organizaciji Hrvatske obrtničke komore (HOK).
Temeljem svjetskih trendova, Knez zaključuje kako, unatoč teškoj situaciji na hrvatskom tržištu maloprodaje, "trgovine malog formata imaju svjetlu budućnost". Da se trendovi okreću potvrdio je i Stipe Lovreta, profesor s Ekonomskog fakulteta u Beogradu. Na promjene koje se događaju u maloprodaji trgovci ne smiju gledati skršenih ruku, poručio je profesor iz Beograd. Svoje predavanje pak završio je zaključkom da je udruživanje jedina ispravna strategijska alternativa za male trgovce. "Nužno je spajanje i pripajanje na temelju vlasništva ili na ugovornoj, odnosno franšiznoj osnovi", savjetovao je profesor, dodajući kako se smatra da će franšizno udruživanje u budućnosti sudjelovati s otprilike 50 posto u maloprodaji. Ukoliko to trgovci ne žele, istaknuo je, tada bi trebali surađivati barem u nabavi te razvijati partnerstvo s lokalnim proizvođačima. Za velike trgovce, poput Agrokora, pak, smatra Lovreta, važne su investicije u razvoj trgovačke mreže izvan Hrvatske.Razvoj trgovačke marke kao i ponuda unikatnog paketa, odnosno dobro poznavanje navika kupaca, dodatne su stvari na kojima svi koji drže male prodavaonice moraju poraditi, nastavio je profesor koji je u svom predavanju prisutnima dao mnoštvo praktičnih savjeta.
A da situacija u hrvatskoj maloprodaji nije dobra, podacima je potkrijepio Boris Vukelić, predsjednik Ceha trgovine HOK-a, Osim loše kupovne moći Hrvata, koja ne ide u prilog trgovcima, u posljednjih je pet godina broj trgovačkih obrta smanjen za 3900, na 13.500, dok je bez posla ostalo 14 tisuća prodavača, tako da danas u njima radi tek 29 tisuća. Usto, istaknuo je Vukelić, Hrvati između 30-40 posto svojih primanja troše na hranu. Usporedbe radi, u Velikoj Britaniji i SAD-u na hranu troše tek sedam do osam posto. Upozorio je i kako poziciju malih trgovaca dodatno otežavaju visoka porezna opterećenja, propisi koji ograničavaju poslovanje, te činjenica da se struka ne sluša. "Zato je i jasno zašto se u Hrvatskoj razvija jedino otkup zlata", rekao je. Osvrnuo se i na ulazak Hrvatske u Europsku uniju konstatirajući kako trgovački obrti neće biti "ništa više ugrožen nego što su sad". Srećom, zbog turizma ali i zemljopisnih obilježja (otoci, mnogo malih mjesta) mala je trgovina Hrvatskoj potrebna.
Fiskalizacija
Philip Morris HOK-u darovao 300 tisuća kn
"Ne protivimo se Zakonu o fiskalizaciji, ali tražit ćemo da se uvođenje odgodi te da se u prvim mjesecima primjene ne naplaćuju kazne za eventualne propuste", komentar je Borisa Vukelića, predsjednika Ceha trgovine HOK-a, na uvođenje fiskalnih blagajni koje nalaže Zakon o fiskalizaciji. Usto, zahvalio se Philip Morris Zagrebu koji je za kupnju fiskalnih kasa HOK-u darovao 300 tisuća kuna. "Novci će se iskoristiti za kupnju fiskalnih blagajni po načelu pozitivne diskriminacije", objasnio je Vukelić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu