Sve je manje izgledno da će se u Europi uspjeti ispuniti rok za donošenje pravnog okvira kojim bi se uredilo uspostavljanje zajedničkog nadzora bankarskog sektora.
Novi sastanak ministara financija Europske unije samo je produbio neslogu među njima, osim svađe nikakvog dogovora nije bilo pa će se isti tim ponovno okupiti, vjerojatno već 12. prosinca, kako bi barem pokušali naći zajednički jezik. Izvor najvećih podjela i dalje ostaje pitanje treba li, kako je zamislila Europska komisija, buduću superviziju svih 6000 kreditora u eurozoni prepustiti u ruke Europskoj središnjoj banci. Dok mnoge zemlje, poput Francuske, nemaju ništa protiv, mnogi se ne slažu, a najveći protivnici krovnoj ulozi ECB-a ostaju Nijemci. Od prvoga dana kada je predloženo da ECB bude glavni nadzornik za cijeli sektor, iz Njemačke su počele stizati kritike koje se vrte oko dvije osnovne zamjerke. Prva je ta da ECB nema kapacitete za opsežan nadzor te da treba kontrolirati samo najveće, sistemski važne banke. Drugo, Nijemci su najglasniji bili i kada je trebalo izraziti sumnju u mogući sukob interesa koji prijeti ECB-u ako se istodobno bude bavio nadzorom kreditora i svojom osnovnom zadaćom – monetarnom politikom. Te sumnje ponovio je i u utorak Wolfgang Schaeuble.
"Presudno je podignuti svojevrsni kineski zid između supervizije i monetarne politike. ECB zato ne može imati zadnju riječ". Njemački ministar na kraju je zaprijetio da Bundestag neće odobriti model prema kojemu ECB kontrolira sve europske kreditore. Nezadovoljne su i male banke najvećeg europskog gospodarstva. Tako je Financial Timesu čelnik jedne od njih slikovito objasnio zašto se ne mogu na sve primjenjivati unificirala pravila: "Gdje to ima da sigurnosna pravila za putnički brod kapaciteta 2000 putnika vrijede i za barku koja do obale prevozi petero ljudi?"Među "pobunjenicima" su i Šveđani. Iako nisu dio europske monetarne unije, tema ih itekako zanima zbog velike izloženosti tamošnjih banaka u Finskoj pa zbog toga, prenosi Reuters, traže da dobiju svoga predstavnika u ECB-u."Ne smije se nepošteno tretirati države koje nisu dio zone eura", poručio je kolegama švedski ministar financija Anders Borg.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu