Domaći menadžeri kompaniju stoje u prosjeku dva puta manje nego strani. Unatoč tome, ni u vrijeme krize broj stranih menadžera u najvećim kompanijama nije značajno padao. Čak 40 posto tvrtki koje su sudjelovale u istraživanju savjetodavne tvrtke za posredovanje u zapošljavanju menadžera Pedersen&Partners odgovorilo je kako nisu smanjivali broj stranih menadžera, a 27 posto njih povećalo je broj stranaca u menadžerskom timu. Tek 32 posto kompanija u vrijeme rezanja troškova smanjilo je i broj stranih menadžera.
Azerbajdžan meka
Direktori odjela za ljudske resurese u 297 kompanija koje su bile uključene u istraživanje, od koji se 100 nalazi na listi najbogatijih Fortune 500, kažu kako je glavni razlog zapošljavanja stranih menadžera taj što među domaćim kadrom ne mogu naći adekvatne kandidate. Upravo zbog toga strancima su spremni dati veće plaće, platiti im stanovanje, automobile, školu za djecu, putne troškove, troškove učenja jezika te kulturološke treninge. Kada se sve zbroji, tvrde u Pedersen&Partnersu, domaći menadžer godišnje kompaniju stoji u prosjeku 118.000 eura, a strani dva puta više, odnosno 360.000 eura. Samo 15 posto tvrtki u skoroj budućnosti namjerava strane menadžere zamijeniti domaćima, a najviše stranaca naspram domaćih trenutačno radi u zemljama u razvoju poput Azerbajdžana, Uzbekistana, Armenije ili Mongolije. Ipak, u zemljama poput Češke, Poljske ili Slovačke, koje su se razvile u posljednjih deset do 15 godina, većinu stranih menadžera zamijenili su domaći. "Druga opcija bila je ta da strani menadžeri ostaju na svojoj poziciji u kompaniji, ali se njihovi ugovori mijenjaju u 'lokalni ugovor plus', prema kojem gube većinu povlastica poput plaćene stanarine i troškova školovanja djece, ali im ostaje plaća, koja je znatno veća od one koje dobivaju lokalni menadžeri", stoji u istraživanju.
Amerikanci vole strance
No, i razvijenije zemlje poput SAD-a imaju ustaljenu praksu zapošljavanja stranih menadžera. U američkim kompanijama najpopularniji su menadžeri iz zapadne Europe (22%), a tek 20 posto menadžerskog kadra čine Kanađani i mendažeri iz SAD-a. U zapadnoeuropskim su kompanijama, pak, najtraženiji menadžeri upravo iz zapadne Europe (33%), a potom oni iz središnjeg dijela Europe (19%). Amerikanci čine tek devet posto menadžerskog kadra zapadnoeuropskih kompanija. Kompanija Pedersen & Partners osnovana je 2001., danas posluje u 47 svjetskih zemalja, u kojima ima 50 ureda, među kojima je i onaj zagrebački, koji vodi Sanja Brkić Fakleš.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.STRANI MANAĐERI ,KATOLIČKA MODA ZA PRIMITIVNE HRAVTSKE TALIBANSKE TAJKUNE ,DINARSKIH OSOJA I PRISOJA.
BIT ĆU TOLIKO SLOBODAN DA OVAJ MOJ KOMENTAR ZAPOČNEM JEDNOM DOSJETKOM IZ DAVNIH VREMENA ,SEDAMTESETIH GODINA, KADA JE NAŠIM TELEVIZIJSKIM ZABAVNIM PROGRAMIMA DOMINIRAO ČKALJA.
EVO JEDNE ANALOGNE PRIČE NAŠIM TAJKUNIMA I NJIHOVIM STRANIM MANAĐERIMA KOJA GALSI:
-DOBIO JE STANČIĆ ,DRŽAVA MU DALA ,
SJEO BAJA PA UŽIVA ,NE KAŽE NI HVALA.=
POZNATO JE DA SU NAŠI ,TAKOZVANI TAJKUNI ILI KAKO SE SADA ONI VOLE NAZVATI PODUZETNICI ,A JA IH MIRNE SAVJESTI NAZIVAM ,PRAVIM IMENOM ,O D U Z E T N I C I M A , JER SE POKAZALO DA SU SVI DOBILI ,U NAJMNJU RUKU POČETNI KAPITAL, NEKU SOCIJALISTIČKU RADNIČKU TEČEVINU NA KOJOJ JE ZAPOČEO SVOJU ODUZETNIČKU KARIJERU,U ČEMU SU NEKI ,A MOŽDA I VEĆI DIO USPJELI SE ODRŽATI UZ POMOĆ DRŽAVE ,U UVJETIMA KADA SU JE ,DRŽAVU , NA NAJPERFIDNIJI NAČIN MOGLI KORISTITI MATERIJALNO KAKO BI SE ODRŽALI. .
ALI ,ČINJENICA JE DA SU SVI ,KOJI SU OPSTALI U POČETNIM SVOJIM ODUZETNIČKIM DJELOVANJIMA PRIMALI POMOĆ DRŽAVE U RAZNIM NIJANSAMA ,JER BI BILO PREUZETNO DA IH SADA TAKSATIVNO NABRAJAM , A DA BI SE DANAS ZAVRŠILO NA OVOME ŠTO IMAMO ,DA SU TI TAJKUNI OZBILJNO REDUCUIRALI SVOJU AKTIVNOST ILI UMJETNO DOVELI PODUZEĆE U STEČAJ A NOVCE,ODNOSNO SVOJ PROFIT ,USTVARI AKUMULACIJU, BENEFIT PRIMLJEN OD DRŽAVE , ULOŽILI U BANKAE U RENTU. JER ,NOVINE I PORTALI JAVLJAJU DA U NAŠIM BANKAMA ,HRVATI POSJEDUJU SKORO NA STOTINE MILIJARDI KUNA KAO ŠTEDNJU. KAKVA ŠTEDNJA KADA SU PODUZEĆA PRED STEČAJEM ,A 35OHILJDA RADNIKA NA TERET DRŽAVE , A NEZAPOSLENE RADNIKE NAJČEŠĆE ZABAVLJA, U NJIHIOVIM NEVOLJAMA, PLJAČKAŠKA CRKVA U HRVATA, SVOJIM CRKVENIM CEREMONIJAMA , A NJIHOV VIŠAK RADA TI DIVLJI TAJKUNI POSUDILI BANKAMA JER JE TAMO SIGURNIJI PROFIT, A MASA RADNIKA ZAVRŠILA NA TERET DRŽAVNE KASE U KOJOJ VEĆ ODAVNO NEMA NOVACA ,JER SU TI ISTI POJELI U RAZNIM VIDOVIMA BENEFICIJA. A DANAS ONAJ PREOSTALI DIO TIH ODUZETNIKA UPORNO TRAŽI BENEFICIJU OD DRŽAVE ,A PLAČAJU STRANE MANAĐERA MISLEĆI DA ĆE ONI POPRAVITI SITUACIJU KOJU SU NAPRAVBILI NA ZAPADU IZ KOJEG SU POBJEGLI. TAKAV NAUM OD NAŠIH TAJKUNA ,TIČUĆU SE IZNAJMLJIVANJA STRANIH MANAĐERA JE U NAJMANJU RUKU ZABLUDA AKO NE I NEKI ŠPEKULATIVNI MOMENAT KADA BI SE PREDSTAVILI DRŽANOJ ADMINISTRACIJI DA MISLE OZBILJNO SE PLASIRATI NA STRANO TRŽIŠTE JER SU IZNAJMILI STRANE MANAĐERE ,PA IM JE TO JEDNA POTVRDA ZA TRAŽENEJ POTPORE U NADI DA ĆE TO SVE OPRAVDATI NJIHOVI NEPISMENI STRANI MANAĐERI.
Uključite se u raspravu