Ministri financija Europske unije ukrstili su koplja u utorak oko uspostave jedinstvenog europskog nadzornog tijela za banke, dovodeći time u pitanje uspostavu bankovne unije i temeljite reforme u tome sektoru.
Sporne su ovlasti Europske središnje banke (ECB), pri čemu francuski ministar Pierre Moscovici zastupa stajalište da bi središnja monetarna institucija eurozone trebala nadzirati sve banke u Europskoj uniji, dakle i one izvan eurozone. Njemački je pak ministar Wolfgang Schaeuble naglasio da ne može poduprijeti rješenje po kojem bi ECB imao zadnju riječ u pitanjima nadzora.
Moscovici tvrdi da bi ECB trebao preuzeti tu ulogu u okviru novog sustava supervizije i da treba odbaciti dvojni pristup.
"Mi nemamo ovlasti za uspostavu dvojnog sustava nadzora kojim bi nekolicina banaka bila izuzeta iz jedinstvenog sustava. ECB mora nadzirati sve banke unutar EU-a", naglasio je.
Njemački ministar upozorava da njemački parlament neće dati zeleno svjetlo takvom mehanizmu. "Pravo donošenja konačne odluke ne može biti prepušteno ECB-ovu upravnom vijeću", kazao je Schaeuble kolegama tijekom rasprave u direktnom prijenosu.
Ujedno je pozvao ECB da zajamči neovisnost monetarne politike od upliva fiskalne i bankovne politike, a iskazao je i određenu sumnju u sposobnost ECB-a da nadzire tisuće zajmodavaca.
"Ponovo odlučno ističemo da je apsolutno nužno podignuti svojevrsni kineski zid između nadzora banaka i monetarne politike", insistirao je njemački ministar.
Švedski ministar Andreas Borg ublažio je pak svoje protivljenje ustupanju uloge supervizora Europskoj središnjoj banci. "Smatramo da se isti tretman treba primjenjivati na sve članice EU-a koje se žele priključiti nadzornom odboru", kazao je Borg netom prije početka sastanka ministara financija EU-a na kojem će se raspravljati o tome pitanju.
"Ne smije se nepošteno postupati prema zemljama koje nisu članice eurozone. Zaštitni mehanizmi moraju postojati i trebamo moći postaviti naše zahtjeve o kapitalu banaka i to o višim iznosima potrebnog kapitala", dodao je.
Švedska nije članica eurozone ali ima značajne bankovne interese u Finskoj koja jest uvela jedinstvenu europsku valutu. Stoga Stockholm želi biti ravnopravno zastupljen u ECB-u u slučaju da banka dobije nadzorne ovlasti.
Većina zemalja načelno podupire zamisao o mehanizmu nadzora banaka ali mišljenja se razilaze oko njegove strukture i stupnja integracije bankovnih sustava radi podjele rizika i sprečavanja diskriminacije između članica eurozone i onih koje to nisu.
Tri dužnosnika Europske unije bliska pregovorima kazala su u utorak da će se ministri vjerojatno ponovo okupiti 12. prosinca kako bi nastavili raspravu o nadzoru banaka.
"Ima dosta vremena do Božića. Možemo sazvati dodatne sastanke ministara financija EU-a u svako doba i nastaviti pregovore", ističe švedski ministar financija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu