Mjesec dana nakon udara uragana Sandy polako se stvara konsenzus o sljedećim koracima. Amerika se već bacila na proučavanje gradova kao što su London, Rotterdam, Hamburg i Tokio, u kojima su osmišljeni morski nasipi, obrambeni sustavi nasipa, izrađena umjetna močvarna područja i poplavne nizine, pa čak i plutajuće četvrti.
Sada je očito da je New York već odavno trebao poduzeti slične korake. Odgovorno tijelo pod nazivom Metropolitan Transportation Authority trebalo je postaviti protupoplavna vrata i pregrade na najkritičnije ventilacijske otvore i ulaze na postaje podzemne željeznice. Elektroenergetska tvrtka Consolidated Edison trebala je preseliti transformatore, a pružatelj telekomunikacijskih usluga Verizon preseliti svoje stanice na sigurnije mjesto. Kongres je trebao naložiti vojnim inženjerima neka prouče učinke velikih barijera kojim bi se određeni dijelovi grada osvojili od mora.Znanstvenici, arhitekti, planeri i ostali stručnjaci već godinama razmišljaju o tim problemima. Tražili su više parkova, više biciklističkih traka, više zelenih krovova i energetski učinkovitih zgrada te upozoravali na potrebu za pričuvnim generatorima, močvarnim područjima uz obalu donjeg Manhattana i otocima koji će služiti kao prepreka te ublažiti udarce vodene bujice na luku. Razaranja uslijed spomenutog uragana danak su koji je plaćen zbog lijenosti. Što je u svemu tome dobro? Rješenja su nam nadohvat ruke. Problem nije tehnološki, a gledajući dugoročnu dobit, nije ni financijski. Problem počiva u egzistencijalnom izazovu kojega sve to predstavlja našem neuređenom demokratskom sustavu. Najteži dio su bol, preseljenje i nejednakost koji neminovno čupaju korijenje ljudskih života, razaraju zajednice i preoblikuju život grada te njegovo društvo. Stoga jamstvo sigurnosti grada New Yorka i cijele regije za sljedećih nekoliko desetljeća neće biti popraćeno rezanjem goleme crvene vrpce, već će to biti pravi ispit građanskog jedinstva.
U ovome trenu, ako ostavimo postrani politiku i osjećaje, nema logike u vladinoj odluci da jednostavno obnovi domove na otocima koji služe kao barijere, odnosno u najoštećenijem dijelu grada Rockaways na istočnom rubu Queensa, gdje oni uopće nisu ni trebali biti izgrađeni jer će se tijekom novog udara ponovno srušiti kao kula od karata. "Povlačenje kao da je prosta riječ", kaže Robert S. Young, geolog iz Sjeverne Karoline, za osjećaj koji vlada Amerikom. U konačnici bi bilo bolje suočiti se sa stvarnošću te izraditi planove za izgradnju na sigurnijem mjestu, kompenzaciju i preseljenje. A u dosad zaboravljenim državnim stanovima koji su u samom početku loše izgrađeni sustave rasvjete i grijanja trebalo bi značajno unaprijediti.Zdrav razum nalaže unaprjeđenje mnogih ovih stambenih projekata u smislu da mogu izdržati poplavu, ali i izgradnju novih stambenih jedinica na drugim lokacijama. Prilično zakašnjele analize troškova i koristi trebale bi nam pružiti odgovore na neka teška pitanja, kao na primjer, je li doista isplativo i vrijedno pokušati očuvati određene četvrti koje se nalaze u naplavnim zonama. Naime, zajednicama kao što je Breezy Point na poluotoku Rockaway, a koje su potpuno uništene u udaru uragana Sandy, trebalo bi predstaviti činjenice te pružiti moć odabira, a zatim i odgovornost da žive u skladu sa svojim izborom. A to znači da ćemo morati prigrliti politiku suosjećanja i konačno početi iskreno razgovarati. Nema nikakve koristi od vraćanja na staro jer to staro nije bilo dobro. Činjenica da bi se milijarde dolara na kraju mogle utrošiti u zaštitu poduzeća i tvrtki na donjem Manhattanu dok će stare, radničke zajednice na obalama Queensa, Brooklyna i Staten Islanda ostati razmjerno nezaštićene šamar je u lice idejama o društvenoj pravičnosti.No odluke koje su pred nama tiču se prirode, brojki, gustoće naseljenosti, ekonomije i geologije. Naš odnos prema vodi mora se promijeniti, a u isto vrijeme grad nije vrijedno spašavati ako će on žrtvovati svoju humanost i načela kojima se vodi.Dakle, pravi ispit u ovom razdoblju nakon uragana Sandy bit će kako pomiriti te dvije strane.Australci imaju mantru za borbu protiv klimatskih promjena: zaštiti, redizajniraj, obnovi, podigni, preseli i povuci se.
Michael Kimmelman
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu