U EU nam prijete penali zbog otpada

Autor: Agencija VLM , 30. studeni 2012. u 20:24
PXL

Hrvatska može selekcionirati otpad, ali moramo hitrim koracima prijeći ono što su države EU prelazile 20 godina.

Čak kilogram otpada dnevno napravi prosječan Hrvat, dok su Grad Zagreb, Splitsko-dalmatinska i Zadarska županija županije s najvećom količinom odloženog otpada – rečeno je na jučerašnjem okruglom stolu “Kako do cjelovitog sustava gospodarenja otpadom” održanom u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti.

Ipak, na to naslovno “kako” nije bilo odgovora, baš kao i na brojnim do sada održanim raspravama o spomenutoj temi, a prije usvajanja novoga zakona. Slažu se stručnjaci, cjelovitog sustava gospodarenja otpadom nema, a rasprave napokon moraju završiti i što hitnije moramo krenuti u realizaciju projekata. Naravno, želimo li izbjeći talijanski scenarij, jer i nama prijete penali, koje Talijani već otplaćuju. Naime, Hrvatskoj je zabranjeno da otpad odlaže neobrađen.

Velika opasnost od penala

– Odlažemo 90 posto otpada, a da ga ne obradimo, pa nam prijeti velika opasnost od penala. Baš stoga čudi takva pasivnost svih koji bi o tome trebali voditi brigu. Izgubili smo čitavu godinu, vrijeme je da pokrenemo stvari – poručila je Darija Varlec, tajnica Zajednice za zaštitu okoliša pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Alarmantan je i podatak da Hrvatska ne prerađuje građevinski otpad, koji se da reciklirati i, kako kažu stručnjaci, postati novi proizvod, već ga baca.

– U Hrvatskoj godišnje nastane i više od dva milijuna tona građevinskog otpada, što zapravo znači da se odričemo i u vjetar bacamo milijune kuna vrijedan materijal – rekla je Dubravka Bjegović s Građevinskog fakulteta.

– Zagreb i Hrvatska mogu selekcionirati otpad, ali moramo brzim koracima prijeći ono što su neke države Europske unije prelazile 20 godina – zaključio je Neven Voća, ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša.

Komentari (6)
Pogledajte sve

Na sreću ne moramo prolaziti ono što su prije 20 godina prolazile zemlje u kojima je sad sve izvrsno izregulirano. Trebamo samo sakupiti njihova iskustva i primjeniti ono što se do sada pokazalo kao najbolje. Svjetli primjer primjene efikasnih rješenja su Velika Gorica, Čakovec, otok Krk, Brač, Mljet, a zadnji uspješan primjer je i Općina Tisno o kojoj se mnogo moglo čuti u medijima zadnjih mjeseci.
Efikasna, jednostavna, jeftina i prokušana rješenja su dostupna tu odmah i sada, samo je pitanje žele li ih pojedini ljudi koristi odmah ili tek za 20 godina.

Imali smo i mi vremena to napraviti ranije, ali samo u nekim centrima se to radi, kao npr. Avenue Mall, već par godina razdvaja smeće. A kao sad moramo mi na brzinu. Čekamo uvijek zadnji trenutak i onda se čudimo kako nas pritišču i gnjave. 😀 he he he[emo_smijeh]

Da im ne bi sirovinu dal.

Možda bolje naše političare, treba to zbrinuti.

to bi nam mogel biti glavni uzvozni adut

Slovenci tuču svoje l.opove.

Ma tko to može platiti.

Jedva čekam da uđemo u EU, onda kao hobi možemo mlatiti naše političare koji su l.opovi ili se tak osjećaju.

[emo_beztona]

možemo barem smeće počet izvozit,

Šveđanima treba…

New Report

Close