Ministarstvo financija reagiralo je na članak "Ukidanjem zastare kreće ispitivanje podrijetla imovine", od 28. studenoga, objašnjavajući novosti vezane uz zastaru uvedene izmenama Općeg poreznog zakona.
"Imajući u vidu praksu Upravnog suda i međunarodnu poreznu regulativu, predloženo je rješenje po kojem za utvrđivanje zastare prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata opće pravilo ne vrijedi ako porezno tijelo nije znalo, niti je moglo znati, za postojanje obveze poreznog obveznika.Većina zemalja pitanje (zastare) porezne utaje rješava odredbama o isključenju zastare, odnosno s bitno duljim zastarnim rokovima u odnosu na opće zastarne rokove. Njemačka poznaje zastarne rokove u trajanju od jedne, četiri, pet i 10 godina, pri čemu se potonji primjenjuje na poreznu utaju. Austrija primjenjuje zastarne rokove u trajanju od tri, pet, sedam i 15 godina, gdje se rok od sedam godina primjenjuje na utaju poreza, ali se može produljivati za po jednu godinu ako porezne vlasti poduzimaju određene radnje, no nakon proteka 15 godina nastupa apsolutna zastara. SAD apsolutno isključuje zastaru u slučaju da porez (obveza) uopće nije prijavljen, ili je namjerno prikazan krivi porezni dug, ili porezna prijava sadrži namjerno navedene netočne ili neistinite podatke.Prema postojećoj sudskoj praksi i zaključku Upravnog suda iz 2001., za utvrđivanje apsolutnog roka zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze mjerodavno je kada je porezno tijelo doznalo za poreznu obvezu. U tom slučaju, opće pravilo ne vrijedi ako porezno tijelo nije znalo, niti je moglo znati, za postojanje obveze poreznog obveznika koji je bio dužan prijaviti nastanak porezne obveze, pa zastara prava na utvrđivanje porezne obveze počinje teći istekom godine u kojoj je porezno tijelo doznalo za tu obvezu, odnosno u kojoj je trebalo utvrditi porez. Pri utvrđivanju poreza porezno će tijelo uzeti u obzir svu poslovnu dokumentaciju kojom porezni obveznik raspolaže i koju je dužan čuvati sukladno zakonskim rokovima. To je jedini mogući način da zaživi ustavno načelo jednakosti i pravednosti poreznog sustava", objašnjava Ministarstvo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu