Europa pokušava "stisnuti uzicu" oko vrata agencija za rejting. Sumnje da kompanije specijalnizirane za dodjelu investicijskih statusa katkad zloupotrebljavaju svoj položaj i nesavjesno odlučuju o bonitetima, čime pak pojedinim zemljama uzrokuju golemu štetu, a nerijetko uzrokuju i poprilične šokove na financijskim tržištima, urodile su novim prijedlogom zakona kojim Europska unija namjerava uspostaviti rigorozniju kontrolu nad njihovim poslovanjem. Europski parlamentarci dali su zeleno svjetlo za donošenje novog zakona čija bi postrožena pravila trebala omogućiti lakše tužbe protiv rejting agencija kada se pojave dileme o njihovoj objektivnosti, osobito kada je riječ o procjenama kreditne sposobnosti država.
'Napokon transparentnije'
"Agencije za dodjelu kreditnih rejtinga morat će poslovati puno transparentnije prilikom ocjene boniteta pojedinih zemalja, trebat će slijediti točan vremenski raspored kada mogu mijenjati statuse država i vrlo detaljno obrazložiti tajming svojih budućih poteza", izjavio je europski povjerenik za financijska tržišta Michel Barner. Dodaje da će zbog strožih pravila agencije snositi i veću odgovornost za eventualne pogreške ili nemar u svojemu poslovanju kao i za namjerne manipulacije. Kako prenosi Reuters, nekima ove riječi zvuče pretjerano optimistično, neki analitičari, ali i političari sumnjaju da će nova pravila igre u praksi doista promijeniti ponašanje bonitetnih agencija. "Ova reforma nije otkriće za tržište o kojem govorimo. Istina, riječ je o koraku naprijed glede nadzora, ali nedostaju velike, strukturne promjene", komentirao je njemački član europskog parlamenta Sven Giegold. Slično misli i Nicolas Veron iz briselskog "think tanka" Bruegela, koji kaže da je doseg spomenute reforme ograničen zbog pomanjkanja političke ambicije.
Ipak blaža verzija
Tim je komentarom vjerojatno htio upozoriti na to da se novi zakon, u početku zamišljen prilično rigorozno, s vremenom ublažavao. Tako se, primjerice, odustalo od pravila da kompanije moraju mijenjati agencije koje angažiraju za ocjenu rejtinga. Među posljednjim zemljama koja se pobunila protiv snižavanja rejtinga je Italija koja je 12. studenoga podigla tužbu protiv Fitcha i Standard & Poor'sa. Netom prije Australija je S&P-u odredila kaznu od 30 milijuna tamošnjih dolara zato što su najviše ocjene dali vrijednosnim papirima sporne kvalitete i tako zavarali ulagače.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu