Linićevi zakoni slomit će građevinare?

Autor: Poslovni.hr , 28. studeni 2012. u 12:11
PIX

Najvjerojatnije je da u ovoj krizi građevinari neće moći ponuditi prikladne poslovne planove, pa će ih bankari redom gurati u stečaj…

Predstavnici banaka, Ministarstva financija i Ministarstva gospodarstva ovih dana između ostalog su razgovarali o budućem zakonu o porezu na nekretnine, doznaje Večernji list.

Iako se u javnosti već provlačila teza da se bankari boje da bi ih 1,5 posto poreza na nekretnine moglo jako puno stajati, jer su tijekom krize preuzeli golem broj stanova, prava je istina da je to najobičniji mit, piše Večernji. Prema provjerenim informacijama iz HNB-a, banke su u posjedu samo tristotinjak stanova, prosječne vrijednosti milijun kuna. Nema tu stoga govora o 15-ak tisuća stanova u vlasništvu banaka. Naime, banke su vlasnice hipoteka nad zaista velikim brojem neprodanih stanova, ali nije im u interesu ulaziti u vlasništvo. A čak i kad to žele, ovrhe se vode godinama. Pravi problem leži u tome što će novi Linićevi zakoni možda slomiti vrlo značajne klijente banaka – cjelokupan spektar građevinske industrije, od velikih tvrtki do najsitnijih podizvođača radova, piše list.

Prvo, Linić banke, prema Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, gura u restrukturiranje gotovo svih tvrtki građevinskog sektora. Većinom su velike i srednje hrvatske građevinske tvrtke u nezavidnoj situaciji još od početka financijske krize.

Najznačajniji broj kredita prema tim građevinskim tvrtkama hrvatski bankari, u skladu s pravilima igre HNB-a, već su kvalificirali kao loše kredite. Sada će, prema Linićevu zakonu, morati kao ključni vjerovnici odlučiti što s građevinarima. Ako su insolventni, tjerat će ih u stečaj. Ako su “samo” nelikvidni, pitat će ih što će graditi, koji su im planovi. Najvjerojatnije je da u ovoj krizi građevinari neće moći ponuditi prikladne poslovne planove, pa će ih bankari redom gurati u stečaj, nadajući se da će tamo naplatiti, za što su već izdvojili rezervacije kvalificirajući stare zajmove građevinarima kao loše.

Dakle, ako se budu žurili, možemo očekivati pravu sječu među građevinarima, navodi Večernji list. Iluzorno je očekivati da će bankari povećavati svoje rizike odobravajući kredite za gradnju novih stanova ili poslovnih zgrada.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Komentari (5)
Pogledajte sve

Kao što je u automobilskoj industriji auto proizvod,
kao što je u brodagradnji brod proizvod,
kao što je u poljoprivredi voće i povrće proizvod,
kao što je u naftnoj industriji benzin i diezel gorivo proizvod
tako je u građevini zgrada proizvod.
Tako se to tretira u Europi a mi ulazimo u nju 01.07.2013.
Zar mislite da mi možemo biti izdvojeni otok po diktatu Linića i da će građevinske firme i banke morat plaćat porez kako to naš Ministar planira.
Nema ništa od toga.
Zašto se laže ili svi vjeruju našem očito nedovoljno informiranom Ministru koji ne zna kako se ovo područje tretira u Europi.
Genijalac. A i onaj (oni) tko (su) ga je postavio na ovu poziciju …

Građevinari izvoznici će dobiti podtšku.

stanove se uopce ne isplati kupovati…po tim cijenama i kamatima sigurno ne..
jos ce to ohoho morati padati..isplatilo se samo onima koji su ranije i povoljnije usli ili koji su prodali na vrhuncu..tako je uvijek bilo

linić je možda zadnja osoba u sunčevom planeternom sustavu koju bi branio, no kad čitam ovakve članke, stječem dojam da su lihvari nekretninama raširili jak spin po mnogim medijima.

neke stvari u ovom članku protive zdravom razumu. to što banke nisu vlasnici stanova, nego su vlasnici hipoteka ni najmanje ne znači da bi ostali netaknuti. bankroti klijenata bi ih spriječili da i dalje takve kredite lažno prikazuju kao prvoklasne i morali bi trošiti vlastite rezerve za pokrivanje istih umjesto da te rezerve isisavaju kako (po mome mišljenju lažni) profit.

također, što je loše u tome da se oni koji “zbog krize” ne mogu napraviti poslovne planove otjeraju u stečaj? kriza je prvi razlog zašto bi se poslovni planovi radili još detaljnije i kvalitetenije, a ne izgovor da se ne rade. u europskim uvjetima će ionako propasti ne samo svi koji ne rade poslovne planove nego i svi koji nemaju profesionalne menadžere koji znaju posao menadžera, a ne samo mahati mobitelom, spavati na sastancima i beskrajno objedovati.

no banke su mirne iz drugog razloga – oni računaju na boljševički mentalitet sdp (isti kao i hdz) vlade, koji će “da bi spasili građevinare” očekivano posegnuti za dalnjim antitržišnim i nemoralnim mjerama poput dotacija, povlasticia i oprosta, koji su uništili sve dobro u ovoj državi a nisu spasili nikog lošeg.

porez na nakretnine je super stvar, ali je ovakva vlada nesposobna provesti ga. najmanje što bi morali napraviti prije njega su masovni otkazi u velečinovništvu, i formiranje pravosudnog sustava, a njima to nije ni na kraj pameti.

New Report

Close