Legalizacija: Postupak stoji do 25 tisuća kn i može se platiti u ratama

Autor: Agencija VLM , 27. studeni 2012. u 12:29
Ilustracija (PXL)

Prvo treba prikupiti ‘papire’ i onda se zahtjev predaje Upravnom odjelu. Postupak stoji od 30 do 25 tisuća kuna i može se platiti u ratama.

Savjetujem stanovnicima da što prije krenu u postupak. Ovo je prilika da napokon svojim nasljednicima ostave čistu situaciju. Potrebno je legalizirati sve objekte koji su izgrađeni nakon 15. veljače 1968. godine. Oni koji su u inspekcijskom postupku imaju rok za predaju zahtjeva do 31. prosinca ove godine.

Ostali to trebaju učiniti do 30. lipnja 2013. Dosad smo zaprimili oko 400 zahtjeva i broj svakodnevno raste. Teško je prognozirati hoće li u konačnici biti legalizirana trećina ili oko 10.000 takvih objekata, koliko ih ima. Sada smo već na 400, a nismo došli ni do trećine roka – rekao je pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, građenje i zaštitu okoliša Karlovačke županije Marinko Maradin.

Upis u katastar

Zajedno sa svojim suradnicima predstavio je upute za legalizaciju bespravno izgrađenih zgrade, kako bi stanovnicima olakšali cjelokupnu proceduru. Na šesnaest stranica detaljno je opisano što se legalizira, koje se zgrade ne mogu legalizirati, koliki su troškovi, što treba prikupiti i kuda ići.

Mogu se pročitati na internetskim stranicama www.kazup.hr.

– Najviše se brka upis građevine u katastar i sama legalizacija. Ukoliko neka građevina ima dozvolu ona je legalna ako je izgrađena u tim gabaritima, bez obzira je li upisana u katastar ili nije. Isto tako, ukoliko je građevina upisana u katastar, a nema dozvolu za građenje, nije legalna – napominje Maradin.

Dodaje da najprije treba prikupiti dokumentaciju, kopiju katastarskog plana, geodetski snimak, foto dokumentacija i drugo što ovisi o veličini zgrade. Potom se zahtjev predaje u mjerodavnu ispostavu Upravnog odjela za prostorno uređenje, građenju i zaštitu okoliša Karlovačke županije.

Sve najviše zanima cijena čitavog postupka, koji može iznositi od 30 do čak 25.000 kuna, opet ovisno o tipu i veličini zgrade. Potrebno je platiti i vodnu i komunalnu naknadu, a cjelokupan iznos se može platiti u najviše 60 rata.

Bez tržišne vrijednosti

– Mnogi, prije svega investitori govore da je to samo stvaranje novih troškova i pitaju se čemu legalizacija. Nelegalni objekt nema tržišnu vrijednost. Nije stvar u tome da će mu doći inspekcija, nego u slučaju bilo kakvih problema neće moći podići kredit ili prodati građevinu – upozorio je voditelj dugoreške ispostave Slavko Marinič.

Komentirajte prvi

New Report

Close