Tekstilna tvrtka Pounje trikotaža iz Hrvatske Kostajnice izvijestila je danas Zagrebačku burzu kako je od Ministarstva financija zaprimila Ugovor o unosu prava i pretvaranju potraživanja države u temeljni kapital društva.
Kako se navodi u obavijesti, "dana 26. studenog 2012. Pounje trikotaža d.d. zaprimilo je od Ministarstva financija potpisan i ovjeren Ugovor o unosu prava i pretvaranju potraživanja Republike Hrvatske – Ministarstva financija u temeljni kapital društva".
Riječ je o ugovoru u skladu s odlukom Vlade od 25. svibnja ove godine o vlasničkom restrukturiranju i financijskoj konsolidaciji trgovačkog društva Pounje trikotaža u okviru mjera državne potpore, prema Smjernicama za pomoć poduzetnicima u teškoćama, navode iz Pounja.
Prema podacima iz te odluke Vlade, država je Pounju dodijelila potporu kroz pretvaranje potraživanja Ministarstva financija u ukupnom iznosu od 5,8 milijuna kuna u udjel u temeljnom kapitalu – dokapitalizaciju. Od ukupnog se iznosa državnog potraživanja od 5,8 milijuna kuna gotovo 4 milijuna kuna odnosilo na neplaćeni porez i doprinose, dok je 1,83 milijuna kuna bilo dugovanje po kreditu Ministarstva financija korištenom za sanaciju posljedica ratnih šteta.
Država je pretvaranjem svojih potraživanja u temeljni kapital Pounja postala najveći pojedinačni dioničar tvrtke, s udjelom od 26,22 postotnim učešćem u temeljnom kapitalu, ali bez obaveze objavljivanja ponude za preuzimanje, navodi se u obrazloženju odluke Vlade.
Vlada je u obrazloženju odluke iz svibnja navela kako se izlazak države iz vlasništva Pounja planira u 2013. godini, nakon završetka procesa restrukturiranja, kada bi se "stvorili uvjeti za ponovnu uspostavu dugoročne održivosti poslovanja i prodaju dionica na burzi ili strateškom partneru".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu