Dio poduzetnika poput predsjednika Uprave grupe GDI Gisdata Borana Lončarića smatra da bi Liničev novi porez mogao imati pozitivan utjecaj na tržište nekretnina i gospodarstvo, ali ako se napravi slično američkom modelu.
>>> U SAD-u se procjena nekretnine radi jednom godišnje
Nije vidio kompletan prijedlog poreza na nekretnine pa ne može komentirati koji će učinak imati. "Ali dobra praksa postoji u SAD-u gdje građani i poduzetnici plaćaju taj porez po istim stopama i načelima dva puta godišnje, prvu polovicu 28. srpnja i drugu 5. prosinca", kaže Lončarić.Navodi primjer za svoju kuću u okrugu Fairfax u Washington DC-u, koji je usporediv sa Medveščakom ili Maksimirom u Zagrebu, za koju plaća godišnji porez od 1,21 posto njene vrijednosti. Navodi da to doživljava kao ulaganje u zajednicu i time posredno u vrijednost svoje kuće."Iz tog se poreza financiraju škole, policija, ulična rasvjeta, dom kulture i sve ono što okrug u kojem imam nekretninu čini dobrim susjedstvom i zbog čega je tržišna vrijednost nekretnina viša", pojašnjava. Lončarić ističe da okrug vrijednost njegove kuće procjenjuje svake godine, kao i u većini okruga u SAD-u, pa je zato tri godine zaredom taj porez padao.
Dodaje da se porez na nekretnine u SAD-u kreće od 0,5 do 3 posto na poreznu osnovicu što određuje lokalna samouprava. Naglašava da je ključno to što se procjena vrijednosti nekretnine radi javno i transparentno te da su svi ti podaci dostupni na internetu i da se mogu pretraživati po adresi."Lokalna samouprava Fairfaxa na službenoj stranici kad upišete adresu kuće daje podatke o tome tko je vlasnik, kolika je površina zemlje i objekta na njoj, koje priključke ima, daje povijest prodajnih transakcija sa cijenama i popis svih procjena tržišne vrijednosti te nekretnine što tržištu nekretnina daje transparentnost kakve nema u Hrvatskoj", kaže Lončarić.Navodi da je okrugu u cilju da kvalitetom škola, radom policije i drugih lokalnih službi stalno radi na poboljšanju kvalitete života i sigurnosti jer tako nekretnine čuvaju vrijednost.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu