Lopta koja traje 30 godina

Autor: The New York Times , 26. studeni 2012. u 18:55
Lopte će biti izrađivane od PopFoama

Milijuni lopti došli su u ruke stotina tisuća djece u siromašnim područjima i izbjegličkim kampovima.

Mnogo su puta najjednostavnija rješenja najbolja rješenja problema. Nogometne su lopte spasile djecu u siromašnim zemljama i unijele ljekovitu moć igre u njihove živote. Milijuni lopti došli su u ruke stotina tisuća djece u siromašnim područjima i izbjegličkim kampovima.

Problem je u tome što bi zabava često potrajala tek jedan dan – lopte bi se ubrzo poderale ili ispuhale na grubom terenu. Djeca bi se na kraju poslužila plastičnim vrećicama ili bocama ispunjenim različitim materijalima te se tako snalazili dok im netko ne bi donio novu ili bolju loptu. "Tu djecu na životu drži samo igra", kaže Tim Jahnigen, kojemu se, kako kaže, srce slomilo kad je 2006. godine pogledao dokumentarac o djeci iz Darfura koji su se igrali loptom načinjenom od smeća i konopa. "Milijuni doniranih lopta ispušu se u 24 sata." Sljedeće je tri godine radio na razvoju lopte koja se nikad neće istrošiti, isprazniti ili morati dopumpavati. S vremenom je otkrio PopFoam, vrstu tvrde pjene, te uz pomoć donacije rock zvijezde Stinga u godinu je dana uspio napraviti prototip. "Kad smo na tlu u Ruandi, Haitiju i Iraku testirali prvi probni prototip, već je bio znatno bolji od smotuljka smeća ili boce", kaže Jahnigen za Times. Peta verzija nazvana One World Futbol prema pjesmi grupe Police može potrajati 30 godina, kaže Jahnigen.

Ima i ona svojih mana – teško ju je prevoziti jer se ne prazni i stoji znatno više od obične nogometne lopte – no nada se da će u sljedećih nekoliko godina djeci dostaviti milijune takvih lopta. Američki igrači bejzbola, koji nose zaštitu za genitalije i popratnu opremu, imaju drukčiji problem s opremom. Laurie Cronenbold, majka trojice sinova iz Kalifornije, redovito je čula kako se njezini dečki žale na bolne zaštite. "Počelo je kad su imali šest godina, možda i ranije", kaže Laurie. Sljedećih nekoliko godina tražila je bolje rješenje. Rastavila je nekoliko desetaka zaštita za genitalije i shvatila zašto su neugodne te sastavila svoje zaštite od materijala koje je našla po kući. Konačno je osmislila pomičnu zaštitu koju igrači mogu skinuti čim se maknu sa sportskog terena i nazvala je Cup Check. "Mame rješavaju probleme", kaže Laurie za Times. "Ja sam ovo rješenje samo odvela malo dalje od većine."

Kad je zbog uragana Sandy nestalo struje u mnogim predjelim Amerike, mala je tvrtka iz Brooklyna već imala rješenje za to. BioLite, naime, prodaje prijenosne peći na bio masu po cijeni od 130 dolara, na kojima se također mogu puniti elektronički uređaji. Radi publiciteta BioLite je svoj peći, koje se prodaju u 70 zemalja i nude jednostavnije i čišće kuhanje uz otvorenu vatru, donio na ulice New Yorka kako bi ljudima pripremali tople napitke i dopustili im da pomoću USBa na peći napune mobitele. BioLite je privukao popriličnu pozornost, naročito pozornost policije, koja im je rekla da ugase vatru. "Sve je išlo stvarno dobro dok se policija nije pojavila", za Times kaže BioLiteova direktorica marketinga Erica Rosen. "Razumijem ih – rješavaju katastrofalnu situaciju, a odjednom dođe grupa ljudi sa stolom koji doslovno gori."

Na internetu: neuništiva lopta 

Snimak lopte koja se sama napuhuje na: nytimes.com (pretraga: Jahnigen futbol)

Tom Brady

Komentare šaljite na nytweekly@nytimes.com

Komentirajte prvi

New Report

Close