U Zagrebu će se danas održati konferencija "Zviždači – položaj i uloga danas u RH i odnos s glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem". Pozvani su i predstavnici Vlade, Sabora, raznih nevladinih organizacija i Europske komisije. Trebao bi to biti najveći skup zviždača ikada održan u Hrvatskoj, rekao nam je jedan od organizatora Robert Matijević, zviždač iz Carinske uprave. Očekuje se da će tom prigodom Matijević reći nešto o svojem nezadovoljstvu radom glavnoga državnog odvjetnika Mladena Bajića, za čiju se smjenu već godinama zauzima. Iako smo, zahvaljujući i naporima Državnog odvjetništva, dočekali presudu protiv bivšeg premijera Ive Sanadera, Matijević i dalje tvrdi da "Bajić već deset godina štiti organizirani kriminal" te traži njegovu smjenu i propitivanje kaznene odgovornosti. Potkraj rujna Matijević je tražio da ga primi Nacionalno vijeće za suzbijanje korupcije kako bi rekao zašto Bajića treba smijeniti, ali od njih nije dobio odgovor. Zato je sredinom listopada štrajkao glađu ispred Sabora, nakon čega je uspio predstavnicima nadležnih parlamentarnih odbora uručiti dokumente koji, kako kaže, "teško kompromitiraju Mladena Bajića". Matijević je tih dana protiv Bajića podigao dvije kaznene prijave. Prvu zbog klevete, jer je Bajić izjavio da je Matijević "uletio u korupciju", a drugu zbog nesavjesna rada u službi jer, kaže Matijević, "ako Bajić zna da sam korumpiran, zašto ništa nije poduzeo"?
Apsurd Geotehnika
Matijević je dao uvezati cijeli niz dokumenata i nazvao ih "Sabrana nedjela Mladena Bajića". U njima je nabrojao 12 slučajeva u kojima, prema njegovu mišljenju, Bajić nije postupio sukladno Zakonu o kaznenom postupku, a sprema i nadopunu s novih šest. "Bajić ide toliko daleko da u nekim od tih dokumenata sam tvrdi kako je počinjeno neko kazneno djelo, a on to nije procesuirao", napominje Matijević. U "Sabranim nedjelima" priloženi su dokumenti o dvjema spornim zamjenama zemljišta, u Sesvetskom Kraljevcu i u Heinzelovoj, gdje unatoč dokazima nema ni istrage ni kaznenog progona. Tu je i slučaj u kojem je Vlada RH 2004. uputila DORH-u inicijativu za pokretanje kaznenoga postupka protiv pojedinih djelatnika Zagrebačke banke, "a Bajić nije pokrenuo progon, niti je odbacio kaznenu prijavu". Slijede krijumčarenje nafte i naftnih derivata, korupcija u MUP-u, slučaj Željezare Split…U jednom od neprocesuiranih slučajeva tvrdi se i da je Ina prije prodaje Molu višestruko podcijenjena."Zanimljiv je odštetni zahtjev Geotehnike, težak 13,5 milijuna dolara, koji je povučen u trenutku kad je tvrtki trebala biti isplaćena odšteta. Bajić je još 2004. dobio sve dokumente i on na to pita Vladu li je počinjeno kazneno djelo. Pa što je onda njegov posao?", pita se Matijević.
Opljačkani do gole kože
"Sve je to državni odvjetnik zataškao, prikrio ili omogućio da ode u zastaru. Bajića sam upoznao još 2002., dok sam vodio carinsku Službu za suzbijanje krijumčarenja. Otad sam s njim održao 50-ak sastanaka i davao mu razne informacije o organiziranom gospodarskom kriminalu i korupciji. Deset godina dolazio sam kod njega, uvijek me tapšao po ramenu i govorio da će nešto učiniti. Nije napravio apsolutno ništa, a u međuvremenu je Hrvatska opljačkana do gole kože!", ljut je Matijević. Ističe da je pravomoćnom presudom završen samo slučaj krijumčarenja sirove kave. Glasnogovornica DORH-a Martina Mihordin na optužbe odgovorila je kako je sve u proceduri. "Sve materijale, a radi se o preslikama dokumentacije raznih državnih tijela i institucija, koje je Robert Matijević dostavio i predao bilo Državnom odvjetništvu bilo nadležnim državnim odvjetništvima su dostavljeni na korištenje i postupanje nadležnim tijelima te su provedene ili su u tijeku potrebne bilo provjere bilo kriminalističke obrade. Slijedom navedenog, tvrdnja Roberta Matijevića da "glavni državni odvjetnik štiti organizirani kriminal nije točna", zaključuju u DORH-u .
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.To su prljave insinuacije .
Da bi to radio Bajić , Sanaderov kućni prijatelj ?
Večernji list (naslovi i podnaslovi),citiram :
Tajna prodaje INE
Zaposlenici INE prijavili DORHu malverzacije
USKOK istražuje
Istražitelji USKOKa nastoje doći do orginalnog elaborata o vrijednosti nalazišta u Siriji
Jesu li Mađari 2003.imali povlaštene informacije o domaćoj naftnoj kompaniji
Mjerenja provodila mađarska tvrtka
Mol se grčevito borio za INU i dao ponudu od 505 miliona eura za 25% kompanije jer je znao da samo naftna polja u Siriji vrijede 20 miliardi dolara
MOL je znao tajnu o sirijskim poljima kad je ulazio u INU
Ljubo Jurčić (SDP): Nisam bio upoznat s otkričem u Siriji, sve sam podatke dobio iz INE
20 miliardi dolara vrijednost naftnih i plinskih polja u Siriji2003.
U vrijeme privatizacije INE predsjednik uprave INE bio je Tomislav Dragičević (Mesićev kućni prijatelj,HNS)
Predsjednik Nadzornog odbora INE bio je Slavko Linić (SDP)
MOL: Znali smo da Sirija skriva potencijal jer smo ondje radili
Uključite se u raspravu