Argentini ponovno prijeti bankrot, drugi put u posljednjih deset godina. Ta će južnoamerička država prema odluci američkog suda morati hedge fondovima platiti 1,3 milijarde dolara. Upravo ta presuda suda u New Yorku otvara mogućnost, piše Financial Times, da će Argentina još jednom bankrotirati.
Bude li i potvrđena, to će biti snađan udarac trenutnoj stabilnosti Argentine kada je u pitanju njezin odnos s vjerovnicima. Prvo je Okružni sudac početkom godine donio presudu, a potom ju je Savezni sud u žalbenom postupku potvrdio. Riječ je o novcu koji Argentina mora platiti fondovima "pod kapom" izrazito agresivnog Elliott Associatesa, poznatom po brojnim tužbama. Razlog zbog kojeg bi mogli dobiti odštetu je činjenica da je država nakon bankrota početkom desetljeća odbila restrukturirati neke dugove. "Teško da se nepravdom može nazvati pravnu presudu kojom Argentina mora vratiti svoje dugove. Rezultat je to deset godina parničenja", obrazložio je u svojoj presudi sudac Thomas Griesa. Država na čijem je čelu već pet godina Cristina Fernández de Kirchner, odbijala je do sada vratiti fondu novac tvrdeći da je "lešinar".
Idućega mjeseca Argentina mora platiti ukupno 3,4 milijarde dolara raznim imateljima njezinih obveznica. Početkom mjeseca država mora isplatiti manji dio toga duga i to, barem se zasad čini, ne bi trebao biti problem. No, piše FT, ako 15. prosinca fondovi Elliott Associatesa ne dobiju svoj novac, Argentina neće smjeti isplatiti regularne rate ostalim vjerovnicima koji su sudjelovani u restrukturiranju duga. Upravo tu leži zamka pokretanja još jednog "defaulta". Argentinska kriza počela je, inače, 1999. godine padom BDP-a, što je uzrokovalo pad vlade i brojne nemire u državi. Budući da je gospodarstvo bilo potpuno uništeno, država je proglasila default. Unatoč tomu što je kasnije Argentina proglašena gospodarskim čudom jer je od propale države postala izuzetno razvijena, bankrot nikada nije bio u potpunosti riješen, što, uostalom pokazuje i ova presuda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu