Inicijativa za Ženski sud – feministički pristup pravdi medijima je poslala izjavu povodom presude Žalbenog vijeća MKSJ u predmetu protiv Gotovine i Markača.
Njihovu izjavu prenosimo u cijelosti i bez izmjena:
Kao feminističke, mirovne i antimilitarističke organizacije okupljene u Ženskoj mreži Hrvatske, i Inicijativi za Ženski sud – feministički pristup pravdi, smatramo da oslobađajućom presudom dvojici generala Hrvatske vojske ne prestaje već se naprotiv osnažuje odgovornost hrvatske države za procesuiranje počinjenih ratnih zločina.
Presuda Žalbenog vijeća MKSJ u predmetu protiv Gotovine i Markača za mirovne aktivistkinje ostavlja otvorenim ne samo buduće razumijevanje ratovanja i militarizma već i pitanje o odgovornosti za počinjene zločine nakon same vojno-policijske akcije "Oluja".
Posebno opasnom čini nam se rečenica – koja se ponavlja "rat je ovime konačno gotov – okrenimo se budućnosti". Iako se navedene riječi doimaju obećavajućima, one ne rješavaju probleme koji su ostali otvoreni nakon rata. Istraživanje i procesuiranje svih ratnih zločina koji su se dogodili na prostoru Republike Hrvatske u ratnom i poratnom razdoblju ne samo da je dio zakonske obveze demokratske vlasti već je nužni uvjet za provedbu politike mira, za dostojanstvo svake žrtve, prognane i iseljene osobe, za sve građanke i građane Hrvatske.
Obzirom na zločine ratnog silovanja koji su počinjeni tijekom rata, a na koje smo upozoravale još u jesen 1992., članice Ženske mreže i Inicijative za Ženski sud posebno zahtijevaju od hrvatskog pravosuđa da procesuira zločine protiv žena, zločine ratnog silovanja i torture, koje je Haški sud proglasio zločinima protiv čovječnosti. Pravedna reparacija za žene, žrtve ratnog silovanja, kao i za sve civilne žrtve rata valja biti dio procesa politike odgovornosti državnih i pravosudnih tijela Republike Hrvatske.
Mi, članice ŽMH i Inicijative za Ženski sud smatramo da je za održivi mir potrebno odgovorno suočavanje s prošlošću, što znači političko htijenje za stvaranje prostora za spremnost društva na samorefleksiju, priznanje zločina u vlastitim redovima i odgovornosti.
Isto tako protivimo se svakoj situaciji koja potiče militarizaciju svijesti, maskulinistička bratstva i nove podjele, te time pridonosi kulturi nasilja, netrpeljivosti i isključivanju drugih.
Zahtijevamo od Vlade Republike RH i njenih pravosudnih tijela da hitno započne procese procesuiranja zločina nakon "Oluje" i da obešteti sve civilne žrtve rata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tužno je da hrvatski sud nije procesirao niti jednu žrtvu silovanja. Još je tužnija činjenica da u Vukovaru nerijetko žene susreću svoje silovatelje iz ’91, od kojih je nemali broj danas djelatnih policajaca.
Te žene zaslužuju ne samo suosjećanje, već i pravnu satisfakciju.
Uključite se u raspravu