Imovina fondova porasla 665 milijuna kuna

Autor: Tin Bašić , 20. studeni 2012. u 17:45
Od dvadeset aktivnih novčanih fondova, njih sedam ostvarilo je rast imovine viši od 100 milijuna kuna

Da je riječ o koliko-toliko optimističnom kretanju pokazuje usporedba s istim razdobljem lani kad je neto imovina pala 618 mil. kuna.

Imovina domaćih investicijskih fondova u ovoj je godini porasla za 665 milijuna kuna. Prema najnovijim podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, ukupna neto imovina svih investicijskih fondova na kraju listopada iznosila je 12,59 milijardi kuna. Početkom godine, ta imovina iznosila je 11,92 milijarde kuna, što znači da je imovina u deset mjeseci porasla 5,5 posto. Da je riječ o koliko-toliko optimističnom kretanju u fondovnskoj industriji pokazuje usporedba sa prošlom godinom. Tada je neto imovina investicijskih fondova zabilježila pad od 618 milijuna kuna. Ipak, krajem prošlogodišnjeg listopada neto imovina bila je 462 milijuna kuna veća nego ove godine.

Konzervativno je 'in'
Najatraktivniji fondovi i dalje su oni s najjkonzervativnijom ulagačkom politikom – novčani fondovi. Njihova imovina u dosadašnjem dijelu godine porasla je čak 1,44 milijarde kuna. Od dvadeset aktivnih novčanih fondova, njih sedam imalo je rast imovine viši od 100 milijuna kuna, od čega su dva rasla više od 200 milijuna. Tako je novčani fond PBZ Investa u tom razdoblju zabilježio rast imovine od čak 238,46 milijuna kuna. To je 2,7 puta bolji rezultat nego u isto vrijeme prošle godine kada je imovina tog fonda porasla 86,31 milijun kuna. Na kraju listopada 2012., imovina PBZ novčanog fonda iznosila je 1,18 milijardi kuna i za četvrtinu je viša nego početkom godine. No najveću imovinu u portfelju ima novčani fond ZB Investa – ZB plus. Tako je krajem prošloga mjeseca taj fond upravljao sa 2,71 milijardom kuna, što je 9,4 posto više nego na početku godine. U apsolutnom iznosu neto imovina tog fonda skočila je 234,53 milijuna kuna, što je drugi najbolji rezultat u fondovskoj industriji.Odlučan rezultat imao je i OTP novčani fond kojem je imovina skočila 171,4 milijuna kuna na 387,5 milijuna, što je desetomjesečni rast od 79,3 posto. Slijedi Raiffeisen Cash sa rastom od 161,6 milijuna kuna na 1,01 milijardu. HPB novčani porastao je 160,1 milijun kuna, Erste Money za 152,7 milijuna, a Auctor Cash za 100,4 milijuna. Najlošiji rezultat u fondovskoj industriji imao je obveznički fond Erste Investa – Erste bond iz kojega je od početka godine "iscurilo" 204 milijuna kuna. Naime, imovina mu je krajem listopada iznosila 67,6 milijuna kuna, dok je početkom godine iznosila čak 272,3 milijuna kuna. Taj je fond ujedno i jedini na domaćem tržištu kapitala kojemu je imovina pala više od 70 milijuna kuna.

Lipanjski rekord
Unatoč tomu što je prvih deset mjeseci u fondovskoj industriji zaključeno s pozitivnim predznakom, još uvijek imovina nije dosegnula lipanjski maksimum kada je u fondovima bilo gotovo 13 milijardi kuna, od čega 8,94 u novčanima. Pored straha od ulaganja u rizičnije fondove poput dioničkih, ulagači su se tada odlučili staviti novac u novčane fondove i zbog nove obveznice. Tog je mjeseca objavljeno da se država priprema za novo izdanje obveznica koje je na kraju iznosilo dvije milijarde kuna i 400 milijuna eura. Odljev iz novčanih fondova u obveznice primjetan je i u padu imovine novčanih fondova mjesec kasnije. Pala je 1,2 milijarde kuna. 

Komentirajte prvi

New Report

Close