U prognozama stručnjaka o malobrojnim predstečajnim nagodbama i 70-ak tisuća novih stečajeva stručnjaci upućuju i na probleme uvjetovane "inflacijom" nekretnina izloženih prodaji. Brzorastuće stečajno tržište moglo bi probuditi apetite kupaca da u bescjenje pokupuju imovinu propalih tvrtki.
Dražbovni klimaks dolazi u petoj godini recesije, što će pogodovati spuštanju cijena. A današnji pokušaji prodaje brojnih nekretnina pokazuju da kupci ne žure nego čekaju. Sve upućuje na to da je u slučaju masovnih dražbi moguća eskalacija problema neefikasna trženja, a posljedice će navodno imati banke. Njih će kao hipotekarne vjerovnike nova stečajna pravila natjerati da s imovine skinu hipoteke i uzmu je u svoje vlasništvo. Moguće je i da će nova stečajna pravila kao pomak donijeti investicije. Bit će, naime, moguće u stečaju preuzeti imovinu tvrtke oslobođene obveza i radnika, a nasljedit će se u tom slučaju jedino razlučna prava. Takvo rješenje pogoduje investitorima i stoga navodno može postati popularno, no hoće li postati pandan akvizicijama tvrtki izvan stečaja, tek će se vidjeti. U situaciji prijeteće velika broja dražbi, kupaca koji kalkuliraju i neizvjesnih preuzimanja imovine u stečaju radi nastavka poslovanja spasonosno može biti odustajanje od politike da dužnik ima samo jednu šansu za spas. Tko propusti priliku nagoditi se prije stečaja, ipak će dobiti drugu priliku kroz stečajni plan, makar i znatno uži od postojećeg modela kojim je spašen, primjerice, Pevec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu