Ukoliko ste procijenili da ćete određena potraživanja od kupaca teško naplatiti ili da ih upoće nećete naplatiti, vrijednosno ih uskladite! Vrijednosnim usklađenjem potraživanja od kupaca povećava se rashod što istovremeno rezultira smanjenjem rezultata poslovanja i smanjenjem obveze poreza na dobitak.
Zakon o računovodstvu nalaže trgovačkim društvima da primjenjuju HSFI ili MRS koji pak propisuju da temeljni financijski izvještaji moraju prezentirati fer vrijednost imovine, obveza, kapitala, prihoda i rashoda. Iz HSFI-a proizlazi obveza da na dan bilanciranja procijenimo naplativost potraživanja od kupaca kako bi ih mogli vrijednosno uskladiti i iskazati po fer vrijednosti u poslovnim knjigama. Do nemogućnosti naplate potraživanja uglavnom dolazi zbog značajnih financijskih poteškoća kupca, nepoštivanja ugovora od strane kupca u smislu neplaćanja obveza ili kašnjenja u plaćanju te zbog mogućnosti pokretanja stečajnog ili likvidacijskog postupka kod kupca.
Vrijednosno usklađenje potraživanja od kupaca izravno tereti troškove razdoblja što istovremeno utječe na smanjenje rezultata, a samim time i na smanjenje obveze za porez na dobitak. No, kako bi rashodi s osnove vrijednosnog usklađenja bili porezno priznati potrebno je zadovoljiti određene propise Zakona o porezu na dobit. Prema odredbama čl.9., st. 1. Zakona o porezu na dobit te odredbama čl.33. Pravilnika o porezu na dobit, vrijednosno usklađenje potraživanja od kupca priznaje se kao rashod ako je od dospijeća potraživanja do kraja poreznog razdoblja proteklo više od 60 dana, a ako ista nisu naplaćena do petnaestog dana prije dana podnošenja porezne prijave. Bitno je napomenuti da se iznosi takvih vrijednosnih usklađenja potraživanja od kupaca (iskazanih u prethodnim poreznim razdobljima) ponovno uključuju u prihode i povećavaju poreznu osnovicu, u slučaju da do trenutka zastare potraživanja nisu utužena. O tome je potrebno posebno voditi računa krajem svake poslovne godine. No, ako smo postupili pažnjom dobrog gospodarstvenika te ako je ispunjen jedan od navedenih kriterija, tada će tako vrijednosno usklađena potraživanja predstavljati za nas trajno priznati trošak. Kriteriji su:
• potraživanja su utužena ili se radi njih vodi ovršni postupak
• potraživanja su prijavljena u stečajni postupak nad dužnikom
• postignuta je nagodba sa dužnikom (koji ujedno nije fizička osoba)
Također, iznimno od gore navedenog, otpis potraživanja priznaje se ukoliko su potraživanja zastarjela bez obzira na to da li je poduzetnik postupio pažnjom dobrog gospodarstvenika, ali uz uvjet da potraživanja u svakom poreznom razdoblju ne prelaze 5.000,00 kuna po pojedinom računu i pojedinom dužniku (koji ujedno nije fizička osoba).
Oprez! Bez obzira što potraživanje nismo naplatili i što ga vrijednosno usklađujemo, obveza za PDV se ne smanjuje nego ukupan iznos računa prestavlja trošak.
Ipak, čl.8., st.3 Zakona o poreza na dodanu vrijednost govori da ukoliko se porezna osnovica promjeni zbog nemogućnosi naplate, poduzetnik koji je isporučio dobro ili uslugu (dobavljač) može ispraviti iznos poreza samo u slučaju kada poduzetnik kojem su dobra ili usluge isporučene (kupac) dostavi pisanu izjavu dobavljaču da je po neplaćenim računima smanjio pravo na odbitak PDV-a, tj. da nije koristio pretporez.
Savjetujemo vam da svakodnevno pratite kada vam koje potraživanje dospijeva na naplatu kako bi mogli poduzeti sve mjere da ga pokušate naplatiti. Ukoliko u tome ne uspijete, a ujedno su zadovoljeni prethodno spomenuti uvjeti, trebali biste izvršiti otpis ili vrijednosno usklađenje takvih potraživanja kako bi godišnji financijski izvještaji bili što realniji.
Autor članka Filip Jelić stručnjak je koji radi za tvrtku Fidestum.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu