Hipokrat dobrodošao i sa zakašnjenjem

Autor: Andreja Šantek /VLM , 14. studeni 2012. u 21:59

Akcija početa pritvaranjem farmalovaca otvorila je niz pitanja, na sumnjive radnje prije godinu i pol upozorili su i čelnici zdravstvene administracije, DORH nije reagirao….

Akcija Hipokrat, što ju je USKOK spektakularno počeo provoditi u ponedjeljak, a rezultirala je pritvaranjem devetero osumnjičenih predstavnika farmaceutske tvrtke Farmal i posrednika u počinjenu kaznenih djela primanja i davanja mita, otvorila je pitanje koliko je duboko i široko korupcija prisutna u hrvatskom zdravstvu, ali i neka druga.

Prije svega, je li samo Farmal taj koji je nezakonitim radnjama pokušao povećati svoj tržišni udjel od 2,12 posto, koliko je iznosio prošle godine, ili su to činili i drugi. Istragom je, naime, obuhvaćeno 350 liječnika i bilo bi zanimljivo vidjeti kakvi su njihovi odnosi s drugim farmaceutskim kućama. Drugo je pitanje zašto se afera otvorila tek sada. Da se ne bi pogrešno shvatilo, pozdravljamo svaku borbu protiv korupcije, pa i onu zakasnjelu, ali u najmanju je ruku čudno da su na iste "sumnjive" radnje još prije godinu i pol upozoravali i čelnici tadašnje zdravstvene administracije, a DORH nije reagirao. Dapače, u srijedu je iz USKOK-a stiglo priopćenje u kojem DORH najprije negira da su zaprimili prijave iz HZZO-a, a nakon toga kažu da nije bilo sumnje u počinjenje kaznenog dijela. Pa su uputili HZZO da to istraži jer je to u njihovoj nadležnosti. Jer oni, valjda, imaju na raspolaganju istražitelje i mogu provoditi akcije u domeni policije i USKOK-a. Tajming je čudan i predstavnicima Koordinacije hrvatske obiteljske medicine, koja okuplja obiteljske liječnike.

Boje se da im je ova akcija "pokazna vježba" s obzirom na to da je pred njima vrijeme sklapanja novih ugovora s HZZO-om, koji će  biti lošiji po njih. Lošiji će biti utoliko što će liječnici ubuduće imati manji fiksni dio plaće, a za ostatak će morati raditi više nego dosad. Spekulira se i da je posrijedi "pokazna vježba" za proizvođače i dobavljače lijekova i medicinskih proizvoda, kojima bolnice duguju velik novac. Bolnički dugovi dva su puta već sanirani, ali ne do kraja, a u međuvremenu su stvoreni i novi. Pitanje je kako će zdravstvena administracija to riješiti i hoće li, a spominju se obveznice, otpis dijela duga i sl. Jasno je jedino da će preuzeti upravljanje nad županijskim bolnicama. Na kraju, teorija je mnogo, a neke bi se mogle svrstati i u političku sferu na temu "kruha i igara". Činjenica je ipak da su neki uhvaćeni s prstima u pekmezu i da će za to i odgovarati. 

Komentirajte prvi

New Report

Close