To je još jedan nevažan potez države u kojoj sve tone

Autor: Marija Brnić , 11. studeni 2012. u 22:00
B. Roglić; S. Mikac

Najveću korist od usklađivanja temeljnog kapitala više od 100 tisuća poduzeća imat će javni bilježnici i odvjetnici.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori ni u Hrvatskoj udruzi poslodavaca nisu željeli komentirati najavu iz Vlade o hitnoj intervenciji u Zakon o trgovačkim društvima s cljem povećanja temeljnog kapitala tvrtki za čak pet puta od početka iduće godine.

Čekat će, kažu znakovito, službeni dokument. Pogledi iz realnog gospodarstva i stručnih redova na takvu inicijativu iz Vlade su podijeljeni. Većina smatra da država, po uzoru na primjerice Njemačku, visinu temeljnog kapitala desetljećima treba držati na istoj razini i time uvesti čvrsti standard, dok će se neki složiti da je logičan potez da se nakon uvođenja mikropoduzeća diže dosadašnja osnovna razina kapitala s 20 tisuća na 100 tisuća za d.o.o.-e i sa 200 tisuća na milijun kuna za d.d.-e."To nije dobro i neće dati nikakve pomake u poslovanju jer nije visina temeljnog kapitala problem u Hrvatskoj nego uvjeti poslovanja. Ovime će se samo nepotrebno lutati", smatra profesor zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Ljubo Jurčić. Vladimir Ferdelji iznenađen je ovim Vladinim planom, tim više što se stalno provode reforme koje poskupljuju poslovanje tvrtki. "Veći problem kojim se treba u ovom trenutku pozabaviti je zatvaranje tvrtki, s ozbirom na veliki broj neaktivnih poduzeća", kaže Ferdelji.

Zauzima se da se Vlada pozabavi sređivanjem uvjeta poslovanja, da se novac troši na nove ideje i pokrivanje dugova, umjesto na unutarnje transformiranje. Sličnog je stajališta i jedan od većih hrvatskih poslodavaca Branko Roglić, koji u ovom zahtjevu iščitava tek "još jedan nevažan potez države u kojoj sve tone u propast". "Ne vidim što će se time promijeniti, jer u Hrvatskoj nikad nije bio problem osnovati tvrtku, već osigurati uredno plaćanje i niže troškove poslovanja, a to neće riješiti ovaj prijedlog", ocjenjuje Roglić, vlasnik Orbica. I stručnjak za investicije i vlasnik tvrtke Vis mentis Slobodan Mikac nije sklon još jednoj promjeni za rad poduzeća. U Hrvatskoj, kaže on, nikako da shvatimo pogubnost prečestog mjenjanja pravila igre. Bilo bi dobro da političari osnivaju poduzeća i rade po propisima koja stalno mijenjaju, jer tad bi shvatili da je gospodarstvu od svih subvencija i potpora važnije stabilno okruženje koje se ne mijenja svakom novom sjednicom u Vladi", ističe Mikac.

U samom povećanju temeljnog kapitala ekonomist Žarko Primorac ipak ne iščitava nove teškoće za tvrtke, već, štoviše, smatra da će se na taj način ojačati kapitalnu bazu i poboljšati naplatu, a i porezni stručnjak RRiF-a Vlado Brkanić procjenjuje da se time neće stvoriti zapreke ni za osnivanje novih, ni usklađivanje postojećih poduzeća, budući da taj kapital ne ostaje imobiliziran, već se drugi dan može koristiti za poslovanje. "Onaj tko ozbiljno pristupa biznisu to neće promatrati kao nešto što je nerješivo, a tko to neće moći ispuniti, preregistrirat će se u jednostavni d.o.o., iako vjerujem da će to biti rjeđi slučaj", kaže Brkanić. Vjeroatniji je scenarij da će se mnogi d.d.-i odlučiti preoblikovati u d.o.o.-e, koji su jednostavniji i osjetno jeftiniji. Najveću korist od masovnog usklađivanja temeljnog kapitala više od 100 tisuća poduzeća, slažu se svi sugovornici, imati će javni bilježnici i odvjetnici.

Nije visina temeljnog kapitala problem u Hrvatskoj nego uvjeti poslovanja

Ljubo Jurčić, Ekonomski fakultet

Veći problem s kojim se treba sada pozabaviti je zatvaranje tvrtki

Vladimir Ferdelji, CROMA

U Hrvatskoj nije problem osnovati tvrtku, već osigurati uredno plaćanje

Branko Roglić, Orbico

Nikako da shvatimo pogubnost prečestog mjenjanja pravila igre

Slobodan Mikac, Vis mentis

Komentari (4)
Pogledajte sve

ČAK ĆE 19 % I INE PRODATI :

http://www.vecernji.hr/vijesti/vlada-mol-tajni-pregovori-prodaji-ine-clanak-544625

Ova Kukuriku vlada od kada je izabrana i došla na vlast poduzima sve da uništi Hrvatsku i Hrvatske građane .

Na čemu temeljim tu tvrdnju ?

Svi pokazetelji su u padu !

Jedino raste broj samoubojstava , depresivnih , broj novih poreza , visina poreza ,broj siromašnih , broj nezaposlenih , broj zaposlenih SDP+HNS-ovaca u javnom sektoru , postotak inflacija , iznos stranih kredita ,broj tvrtki koje misle prodati ,…..


poduzetnici trebaju naprosto nakon 1.7. izmjestiti tvrtke iz hrvatske, ići gdje god su razumni porezi. suludi potezi linića i bratije – glupokracije – dovest će do toga da će biti jeftinije iseliti nego ostati.

A vec nije? Zaposlenima su place nikakve, nezapsolenih ima more i more, a vlasnicima firmi bi puno jeftinije bilo poslovati u drugim drzavama, tj imali bi vecu dobit i brzu birokraciju. Svim skupinama ima smisla iseliti se-osim zna se kome.

poduzetnici trebaju naprosto nakon 1.7. izmjestiti tvrtke iz hrvatske, ići gdje god su razumni porezi. suludi potezi linića i bratije – glupokracije – dovest će do toga da će biti jeftinije iseliti nego ostati.

New Report

Close