Jedan od vodećih stručnjaka na području energetski učinkovite gradnje, prof. Ljubomir Mišćević, u razgovoru za 24sata rekao je kakva je budućnost energetski učinkovite gradnje, koliko je ona skuplja i isplati li se investitorima. S Miščevićem je portal razgovarao u sklopu projekta 'Niskoenergetska kuća A-Ž'.
Što se tiče budućnosti energetski učinkovite gradnje, Mišćević kaže kako Europa ima vrlo ambiciozan i rigorozan plan 20-20-20, a to znači smanjiti potrošnju energije za 20% , zatim 20% smanjiti emisije CO2 te 20% udjela iz obnovljivih izvora energije u sveukupnoj energetskoj bilanci do 2020. Istaknuo je kako po pitanju energetske učinkovitosti Europa vodi ispred Amerike i Japana, a Hrvatska je preuzela obvezu kontrole emisije CO2 i drugih stakleničkih plinova.
'Pasivna je kuća skuplja 7 % od standardne, ali u Njemačkoj gdje standardna gradnja podrazumijeva trolitarska kuću. Takva kuća je samo 3 puta lošija od pasivne kuće. Dakle, da bi se od standardne došlo do troliterske, potrebno je u početku investirati 7% više. No, u Hrvatskoj je standard šestlitarska kuća pa je do jednolitarske dalek put. Iz osobnog iskustva mogu tvrditi da je pasivna kuća skuplja od standardne oko 15%', rekao je Mišćević.
Na višu cijenu utječe korištenje trostrukog izo-staklo, a i sam način izvedbe povisuje cijenu. Prvi korak investitora koji je zainteresiran za gradnju niskoenergetske kuće je obratiti se adekvatnom stručnjaku, a u slučaju pasivne kuće kao najnaprednijeg oblika gradnje, to je nužno, napominje Mišćević.
'U Hrvatskoj imamo dovoljno sunčeve energije da pokrije potrebu za energijom dizalice topline ili ventilacijskog sustava u pasivnoj kući. Dakle, uređaji poput dizalice topline koji su vrlo brzo isplativi, u startu su ipak skuplji od konvencionalnih elemenata. Ako parcela nije dovoljno osunčana, pronaći će se neko drugo rješenje. Nizozemci imaju samo 42 sunčana dana u godini, a imaju najnapredniju gradnju', kaže.
Za one koji se odlučuju na zelenu gradnju ima mnogo benefita smatra Mišćević. Koprivnica je najbolji primjer u Hrvatskoj gdje investitor ima 100% popusta ukoliko gradi pasivnu kuću. Nema komunalne naknade, a ukoliko se gradi niskoenergetska kuća, investitor ima 50% popusta na komunalne naknade. Kao pozitivan primjer navodi i Samobor.
U Hrvatskoj je zasad realizirano 15 pasivinih kuća uključujući i prve stambene zgrade, a prva višestambena pasivna zgrada je izvedena na otoku Krku, ali u programu POS su spomenute zgrade u Koprivnici, a vodeća zemlja u svijetu po broju pasivnih kuća u odnosu na broj stanovnika je Austrija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu