Najavljeni zakon o skraćivanju roka plaćanja na 60 dana između tvrtki pogodit će trgovačke lance u Srbiji iako se ni jedan od njih u vezi s tim nije javno oglasio.
Njihova šutnja proizlazi i iz reakcije Mlađana Dinkića, ministra financija, koji je poručio trgovačkim kućama da mogu otići iz Srbije ako im ne odgovaraju nova pravila o međusobnom namirivanju dugova, kojima vlada želi uvesti financijsku disciplinu kako bi otklonila duboke korijene nelikvidnosti. Ministrova poruka doživljena je kao prijetnja, a njezino adresiranje na trgovačke kuće upućuje na zaključak da su ga upozorile kako zakon predstavlja opasnost za nastavak njihova poslovanja. Iako se Mercator i Agrokorova Idea još nisu javno izjasnili, skraćivanje rokova plaćanja sigurno im ne ide na ruku. Još se ne zna kakav će biti njihov odgovor. Mercator je po pokrivnosti maloprodajnog tržišta na drugom, a Idea na trećemu mjestu sa 15, odnosno osam posto prisutnosti na tržištu. Inače, Idea je kupcima u Srbiji prodavala robu s odgodom plaćanja od sedam mjeseci.
Javna je tajna da su dobavljači na naplatu potraživanja od trgovačkih lanaca čekali po šest i više mjeseci. Ostaje upitno hoće li Idea ukinuti dosadašnju praksu kojom je išla na ruku potrošačima kako bi povećala prodaju, jer je promet, zbog pada kupovne moći, pao za više od 15 posto. Prema ocjeni ekonomista Ljubomira Madžara, tjeranje trgovaca iz Srbije nije dobro rješenje, a ni Dinkićeva oštra retorika nije sukladna s pravnim sustavom Srbije. Milojko Arsić, profesor beogradskoga Ekonomskog fakulteta, smatra da bi bilo dobro uvesti financijsku disciplinu, ali ocjenjuje kako je uvođenje konkurencije u trgovini prikladniji mehanizam za redovito plaćanje dobavljačima. Prema zakonu država će dugove namirivati u roku od 45 dana, tvrtke u vremenu od 60, dok će jedino Republički zavod za zdravstveno osiguranje imati privilegij da dugove namiruje u razdoblju od 90 dana.
Zakon će se primjenjivati od 31. ožujka 2013. kako bi se tvrtkama dalo vremena za prilagođavanje i neće retroaktivno djelovati. Uz to, tvrtkama je dana mogućnost da budu oslobođene od kamate na neplaćeni porez ako ga ubuduće budu redovito podmirivale. Dinkić je najavio strogu primjenu zakona ističući da nije riječ o "šećernoj vodici". U slučajevima nepoštivanja primjenjivat će se zatezne kamate i naplaćivati novčane sankcije. Prosječan rok plaćanja u Srbiji dosad je iznosio 134, a u regiji 69 dana. Jorgovanka Tabaković, guvernerka središnje banke Srbije, kaže da su takvo stanje na tržištu i dvostruko veću inflaciju od projicirane, a na koju monetarne mjere nemaju utjecaja, izazvale moćne monopolske strukture koje su iznudile duge rokove plaćanja.
Pobornici novog zakona
Belgijanci platili Miškovićeve dugove
Od velikih trgovačkih lanaca jedino je Delhaize, koji pokriva najveći dio maloprodajnog tržišta, javno pokazao razumijevanje za zaoštravanje financijske discipline. Delhaize je glede plaćanja dobavljačima u najboljem položaju jer je prilikom preuzimanja trgovačkog lanca Maxi isplatio 300 milijuna eura dobavljačima, kojima je Miškovićeva Delta bila dužna. Delta je kasnila s plaćanjem i do 12 mjeseci pa su je dobavljači počeli izbjegavati, što je osiromašilo ponudu u njezinim trgovačkim lancima Maxi i Tempo pa je to bio jedan od glavnih razloga zbog kojih je Mišković prodao oba lanca Delhaizeu.
DIS uredno plaća dobavljače
Osim Delhaizea vladinu mjeru podržao je i najveći srpski trgovački lanac DIS, u kojem ističu kako spadaju u rijetke trgovačke kuće koje redovito namiruju potraživanja dobavljača
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu