U prošle tri godine u hrvatskom je novinarstvu izgubljeno 300 radnih mjesta, što je gotovo deset posto od ukupnog broja zaposlenih novinara, upozorio je danas predsjednik Sindikata novinara Hrvatske (SNH) Anton Filić na tribini o krizi novinarstva održanoj u povodu 5. studenoga, Europskog dana obrane novinarstva.
Na tribini pod nazivom "Što mijenjati u medijskom zakonodavstvu da se spriječi daljnje urušavanje medija i novinarstva", koju su organizirali Sindikat novinara Hrvatske i Hrvatsko novinarsko društvo (HND), Filić je upozorio da u Zakonu o medijima ne postoji obveza za donošenje redakcijskih statuta koji bi trebali osigurati autonomnost redakcija i sudjelovanje novinara u izboru glavnih urednika.
Upozorio je također da još nema ni nacionalnog kolektivnog ugovora za novinare, ni kolektivnih ugovora u medijskim tvrtkama, a ako ih i ima, dodao je, oni se ne poštuju. "S tim ne možemo biti zadovoljni", kazao je Filić.
Nezadovoljstvo je izrazio i zbog zlouporaba zakonske odredbe o slobodnom novinarstvu, odnosno upisom novinara u registar poreznih obveznika (RPO). Iako mu se ta odredba ne čini posebno sporna, drži da je njezina primjena uneredila hrvatski medijski prostor i onemogućila novinarima da se izbore za svoja prava. Predsjednik HND-a Zdenko Duka upozorio je također kako je cijelo poglavlje o statutima u Zakonu o medijima neostvareno, iako je to važno pitanje za položaj novinara, profesionalnost i kvalitetu medija.
Duka smatra da u sklopu izmjena medijskog zakonodavstva u Zakonu o medijima svakako treba riješiti pitanje transparentnosti vlasništva jer su se vlasnici medija dok su poslovali s profitom bavili i drugim djelatnostima. Predsjednik Udruge novinskih izdavača pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca Boris Trupčević ustvrdio je pak da je svaki medij koji je profitabilan bolji od medija koji gubi novac, jer je ekonomski neovisan. Apelirao je da se smanji PDV na tiskovine s 10 na pet posto, navevši niz zemalja s nižim stopama PDV-a.
No, novinarka Božena Matijević upitala ga je otkud poslodavcima smionost da ponovno traže smanjenje PDV-a na tiskovine s obzirom da čitatelji sa smanjenjem 2007. nisu dobili ništa, osim skupljih novina. Savjetnik u Ministarstvu kulture za medije Milan Živković ustvrdio je kako ne treba imati iluzije da će se izmjenama medijskog zakonodavstva i smanjenjem PDV-a riješiti problemi u medijima. Ustvrdio je, međutim, kako je potrebno ukinuti dominaciju tržišnog načela medija kojim smo, umjesto demokratskog obrazovanja, dobili emocijama nabijene vijesti. Dodao je da komercijalni mediji daju čitateljima ono što žele samo u mjeri u kojoj vlasnicima može donijeti profit, kazao je Živković.
No, predsjednik saborskog odbora za medije Branko Vukšić odgovorio mu je kako on govori suprotno od vlade koja je činila sve da ukine utjecaj države te govori samo "prodati, prodati". "Novinarstvo je javni posao, država brine o javnosti i država to mora regulirati", zaključio je, ustvrdivši da su za stanje u medijima najodgovorniji država koja dopušta da se ne provode i onako loši zakoni te HND, odnosno sami novinari.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu