Prijatelj se vratio s konferencije Zagrebačke burze i, kaže, fond menadžer se isprsio mišljenjem da bi veliki korak za naše tržište kapitala bilo javno odgovaranje na pitanja klijenata. Ideja je da potencijalni klijenti ili aktivni ulagači pitaju što god ih zanima, a da profići odgovaraju bilo na za tu svrhu pokrenutim forumima, bilo na blogovima koje bi pokrenuli fondovi. Cilj je igre da fond menadžeri brane svoje odluke, da ih obrazlažu imenom i prezimenom. Dakle, edukacija masa. Međutim, iako pozdravljam inicijativu, čovjek me nije oduševio. Ja, kako me je Bookie nazvao, Medvjed Koji Sjedi – savjet ne tražim, niti bih ga dao – šalim se da vrhunac edukacije nije naučiti ljude što da kupe, nego ih naučiti što da ne kupe. Bojim se da je to preteška misija za fond menadžere, jer smo u zoni drvenog željeza. Rekoh prijatelju, što nakon što tržište postane zasićeno? Nakon što se na burzu slije dovoljno novca da kupi sve što valja?
Svetac u financijskoj kaljuži
Nastavno na pretprošli ponedjeljak, zamislimo da na našoj burzi ima 20 dionica koje se nude po povoljnoj cijeni, i da 2,200.000.000 kuna apsorbira cijeli free float, na tom putu dižući cijenu na P/E 7. Ma, zamislimo da je riječ o 10,000.000.000 kuna, i da je P/E narastao na 10 ili 20. Ili, nemojmo se baviti brojem, zamislimo da postoji prag prelaskom kojega je kupnja opaki rizik. Koji fond menadžer bi smio reći klijentu da više ne prima uplate? Koji fond bi se odrekao zarade? Prijatelj je slegnuo ramenima, nasmijali smo se kako bi, osim edukacije fond menadžera, što stručne, što moralne, trebalo educirati i zakonodavca, ali tu već nismo u zoni drvenog željeza, nego je vjerojatnije da govorimo o potrebi da financijska kaljuža iznjedri sveca koji bi bio brže kanoniziran nego Ivan Pavao II. Zakonodavac koji bi burzovne ovce zaštitio od šišanja zaslužio bi kanonizaciju za života. Dok je oluja divljala New Yorkom, Herbalife je objavio izvješće za treći kvartal. Dobit je narasla 20, prihod 14 posto. U svih šest regija rast je, u odnosu na prošlu godinu, dvoznamenkast, a menadžment očekuje da će dobit po dionici 2013. godine biti 4.40 do 4.55 dolara. Posebno me raduje rast prihoda i dobiti od više od 40 posto u Kini, koja u ukupnoj prodaji, globalno, danas sudjeluje sa samo četiri posto, dok se Meksiko, odakle su krenuli nutrition klubovi, može pohvaliti 17-postotnim udjelom u prodaji. Meksiko po podacima s Wikipedije ima nešto manje od 114,000.000 stanovnika, a u toj državi firma posluje od 1989. godine, dok Kina, također po Wikipediji, ima 1,344.000.000 stanovnika, a Herbalife tamo, s dosta restrikcija, radi od 2001. godine.
Brojke za moju nadu
Provinciju po provinciju, gadno se namučio da dobije dopuštenje za rad, da se širi. Savjet ne tražim, niti bih ga dao, no vjerojatno je jasno što samo ove dvije brojke znače za moju nadu, čak i bez vijesti da Nestle najavljuje smanjenje udjela šećera i soli u žitaricama za doručak (izdali globalno priopćenje), i bez muke, lokalne koliko je i globalna, da je čak 20 posto djece predebelo. Nadi ne smeta ni što je kompanija u prošlom kvartalu investirala gotovo 182,000.000 dolara u otkup vlastitih dionica. Da je prosječna cijena bila 50 dolara, to je 3,640.000 komada manje za shortanje, to jest toliko manje za eventualno panično kupovanje da se mogući hazarderi izvade iz gabule. Dalje, kako su iz Meksika krenuli nutrition klubovi, kojih je potkraj prošlog kvartala bilo 36.000, a sad ih je 43.000, tako su se Britanci dosjetili nekakvih kampova u kojima se neko vrijeme do ludila sportiraju, piju shakeove i ostalo, mršave, pa je Britanija prijavila rast prodaje 56 posto, te 70 posto više distributera. I, kaže kompanija, da nije bilo problema s tečajem, umjesto 20 posto dobit po dionici narasla bi više od 36 posto. Prema istraživanju, više od 90 posto konzumenata nisu i prodavači. A što se Vupika tiče… kolika je vjerojatnost da masa navali i cijenu napuca na 1000 kuna? OK, recimo da se razumijemo. Dok je vjerojatnost za to ništavna, zanimaju me ponajprije prihodi. Njima sam zadovoljan. Što se dobiti tiče, a nadam se da će doći vrijeme i da dobit dominira. Ne samo kvartalnim izvještajem.
* Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju ni na bavljenje dionicama. Autor posjeduje HDEL-R-A, IPKK-R-A, TUHO-R-A, KODT-P-A, HBAS-R-A, LURA-R-A, VPIK-R-A, VIRO-R-A, STTB (Makedonija), PLNM (Srbija) i HLF (NYSE).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.G.Birtiću, možete li Vi napisati članak u kojem se ne spominje P/E? Također, koliko puta možete napisati “savjet ne tražim, niti bih ga dao” i misliti da je to i dalje originalno, zabavno, čitljivo, podnošljivo…?
Pa danas na svijetu se sve i temelji na teoriji kaosa.
Koja je normalno potpuno pogrešna, jer kaosa zapravo nema.
članak krene s temom edukacije menadžera a završi sa “gledajte kako je moja dionica super jer ja sam super investitor” lamentacijama.. kaos!
Edukacija, edukacija i samo edukacija, pa i filmska [emo_palacg]
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hazarder_%281961.%29
Uključite se u raspravu