Unatoč rastu zaposlenosti, indeksi znatno pali

Autor: Poslovni.hr/Hina , 03. studeni 2012. u 10:11
EPA

Teško je odrediti u kojem će smjeru tržište krenuti – ovaj je radni tjedan, skraćen za dva dana, doista bio čudan.

Unatoč boljim nego što se očekivalo podacima s američkog tržišta rada, na Wall Streetu su u petak cijene dionica znatno pale jer su ulagače zabrinuli slabi poslovni rezultati kompanija i jačanje dolara.
Dow Jones indeks oslabio je 139 bodova, ili 1,05 posto, na 13.093 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,94 posto, na 1.414 bodova, a Nasdaq indeks 1,26 posto, na 2.982 boda.

Na samom početku jučerašnjeg trgovanja cijene su dionica porasle, zahvaljujući ohrabrujućim podacima s američkog tržišta rada. U listopadu je broj zaposlenih porastao za 171.000, oko 45.000 više nego što se očekivalo i znatno više nego mjesec dana prije. No, stopa nezaposlenosti porasla je sa 7,8 na 7,9 posto.

„Počeli smo snažno, nakon boljih nego što se očekivalo podataka o zaposlenosti. No, tijekom dana cijene su dionica skliznule prema dolje. Teško je odrediti u kojem će smjeru tržište krenuti – ovaj je radni tjedan, naprasno skraćen za dva dana, doista bio čudan“, kaže Fred Dickson, strateg u tvrtki D. A. Davidson.

U minusu je jučer završilo svih 10 sektora S&P 500 indeksa, a najviše su pale cijene dionica u rudarskom i energetskom sektoru. S&P indeks rudarskog sektora pao je 2, a energetskog 1,7 posto. Posljedica je to jačanja dolara, zbog čega su pale cijene nafte i ostalih sirovina. Pritom je među najvećim gubitnicama bila dionica Chevrona, s padom cijene za gotovo 3 posto, jer je drugi po veličini američki naftni div izvijestio o manjoj kvartalnoj dobiti nego što se očekivalo.

Telekomunikacijski div Verizon poručio je, pak, da će štete od uragana Sandy znatno utjecati na njegove poslovne rezultate u tekućem tromjesečju, pa je cijena dionice pala 1,4 posto. S druge strane, među najvećim je dobitnicama bila dionica Starbucksa, sa skokom cijena za više od 9 posto, nakon što je taj lanac kafića izvijestio o boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima i povećao procjene budućih rezultata. No, Starbucks je jedna od rijetkih kompanija koja je povećala procjene, dok ih je većina smanjila zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava i recesije u eurozoni.

Pogoršanje poslovnih uvjeta u svijetu već je vidljivo u poslovnim izvješćima za treće tromjesečje. Zarade kompanija i nisu tako loše, no prihodi podbacuju, i to premda su analitičari ljestvicu postavili vrlo nisko. Od 378 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, njih 61,9 posto ostvarilo je u proteklom tromjesečju veću dobit nego što se procjenjivalo, što je u skladu s dugoročnim prosjekom od 62 posto, pokazuju podaci Thomson Reutersa. No, pritom je samo 38,2 posto kompanija ostvarilo veće prihode nego što se očekivalo, što je znatno ispod dugoročnog prosjeka 62 posto.

„Općenito, tržišni je trend silazni, što je primarno povezano s razočaravajućim prihodima kompanija u trećem tromjesečju“, kaže Dickson. U cijelom proteklom tjednu, u kojemu se zbog uragana Sandy u ponedjeljak i utorak nije radilo, Dow Jones oslabio je 0,1, a Nasdaq indeks 0,2 posto. S&P 500 ojačao je, pak, 0,2 posto.

Na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,11 posto, na 5.868 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,38 posto, na 7.363 boda, a pariški CAC 0,49 posto, na 3.492 boda.

Komentirajte prvi

New Report

Close