Iako krši sporazum Cefte, Srbija ne da šećernu repu

Autor: Poslovni dnevnik , 25. listopad 2012. u 22:00
Nema dogovora o hrvatskoj šećernoj repi/PIX

Ni izvanredna sjednica Zajedničkog odbora Cefte nije ponukala Beograd da odustane od odluke koja pogađa hrvatske tvrtke.

Unatoč naporima da se dođe do zadovoljavajućeg rješenja nije postignut dogovor o hrvatskom zahtjevu da se ukine zabrana izvoza šećerne repe iz Srbije koju susjedna država primjenjuje od početka rujna, izvijestili su iz vladinih Odnosa s javnošću u priopćenju o izvanrednoj sjednici Zajedničkog odbora Cefte 2006., tijela zaduženog za provedbu ovog Sporazuma o slobodnoj trgovini.

Ova izvanredna sjednica, održana jučer u Državnom uredu za trgovinsku politiku, sazvana je na zahtjev Republike Hrvatske zbog Uredbe o privremenom količinskom ograničenju izvoza određenih vrsta roba – soje, sjemena suncokreta i šećerne repe koju Republika Srbija primjenjuje od 8. rujna ove godine.Ovom zabranom izvoza, donesenom suprotno međunarodnim obvezama koje je preuzela Republika Srbija, pogođeni su hrvatski proizvođači šećera koji dio svojih potreba za šećernom repom namiruju ugovaranjem i financiranjem proizvodnje u Srbiji.Kako smo pisali, proizvođači misle da je srpska vlada tom odlukom išla na ruku domaćim prerađivačima, osobito tajkunu Miodragu Kostiću, koji posjeduje četiri šećerane. Njihova je proizvodnja dovoljna da se podmire domaće potrebe koje iznose 200.000 tona. Osim toga Kostić je najveći izvoznik šećera na tržište zemalja članica Europske unije i tu ostvaruje najveću dobit.

Hrvatski ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina tvrdio je da je zabrana izvoza u suprotnosti sa sporazumom Cefta, ali u srbijanskoj vladi smatraju da se uredba o zabrani izvoza ne protivi sporazumu ni pravilima Svjetske trgovačke organizacije, koje Srbija još nije postala članicom.Na sjednici Zajedničkog odbora Republika Hrvatska je ponovila da Republika Srbija ovom mjerom krši odredbe Cefte 2006., koje propisuju zabranu uvođenja novih količinskih ograničenja i mjera s jednakim učinkom u trgovini između stranaka.Unatoč naporima da se dođe do zadovoljavajućeg rješenja, dogovor oko ovog pitanja nije postignut. Naime, s obzirom na to da se odluke unutar Zajedničkog odbora Cefte 2006. donose konsenzusom, nije postignut dogovor o zahtjevu Republike Hrvatske da se ova mjera ukine s obzirom da je Republika Srbija ostala pri svojem stajalištu o zadržavanju ove zabrane izvoza, stoji u priopćenju. 

Komentirajte prvi

New Report

Close