Ako Vlada uskoro ne definira koji su sektori civilnog društva prioritetni za financiranje sredstvima iz Europskog socijalnog fonda (ESF), velik dio organizacija iz nevladina sektora mogao bi se ulaskom Hrvatske u Europsku uniju naći u velikim teškoćama.
Mnogim udrugama prijeti i zatvaranje, upozorio je GONG u ime 87 organizacija civilnog društva.Ulaskom Hrvatske u Uniju mijenjaju se pravila financiranja civilnih društava iz proračuna, a velika šansa za razvoj nevladina sektora je ESF, koji se donosi iduće godine i koji će vrijediti do 2020. godine. No, da bi se iz Fonda povukao novac, Vlada odnosno Ministarstvo financija moraju definirati prioritete koje žele financirati tim sredstvima. Iako su sredstva primarno namijenjena gospodarstvu i poduzetnicima, mogu se usmjeriti i u civilni sektor."U Velikoj Britaniji sredstva iz tog fonda primarno se kanaliziraju u gospodarske djelatnosti jer je demokracija ondje razvijena. No, u nas je drukčije, mi smo mlada demokracija i trebamo korektiv u obliku nevladinih organizacija. Možemo se uspoređivati s, primjerice, Slovenijom, koja je iz Fonda u samo nekoliko godina izvukla čak 11 milijuna eura za razvoj civilinog društva", objašnjava Sanja Galeković, administrativna direktorica GONG-a.
Od 2014. do 2020. novac iz ESF-a, jednog od najvećih europskih izvora financiranja projekata i programa, bit će dostupan samo onima koji su obuhvaćeni unaprijed definiranim područjima financiranja. Kako je ESF uspostavljen radi smanjivanja razlika u razvoju između država članica EU i europskih regija s ciljem jačanja gospodarske i socijalne kohezije, prioriteti financiranja prilagođeni su realnom stanju na terenu te svaka država definira svoje prioritete.Kako organizacije civilnog društva u Hrvatskoj pridonose demokratizaciji, zaštiti ljudskih prava i jačanju vladavine prava, nevladin sektor smatra da je nužno hitno uključiti njihove predstavnike u izradu prioriteta za potpore organizacijama civilnog društva. U 2011. nevladine su udruge zapošljavale 18.667 osoba.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu